so štátnym dlhom. Návrh rezortu financií však naráža na tvrdý odpor ostatných rezortov.
Väčšine z nich sa nepozdáva spôsob odmeňovania agentúry zo štátneho rozpočtu. Jej „paušálna“ odmena je totiž stanovená ako fixné percento z výšky štátneho dlhu. Ak bude dlh štátu vyšší, rásť bude aj odmena pre agentúru. „Výšku odmeny zákon ustanovuje minimálne vo výške 0,01 percenta z celkovej hodnoty štátneho dlhu uvedeného v štátnom záverečnom účte spred dvoch rokov pred daným rokom,“ navrhuje ministerstvo financií.
Podľa pripomienok viacerých rezortov je však takýto spôsob odmeňovania nelogický a demotivačný. „Výška ‘odmeny‘ nie je vykalkulovaná ani z hľadiska počtu zamestnancov a členov orgánov agentúry, čo nemôžeme akceptovať z toho dôvodu, že ‘odmena‘ má byť poskytovaná zo štátneho rozpočtu, čo (…) predstavuje výdavok súvisiaci so založením agentúry a ročnou odmenou asi 58 miliónov korún. Môže však ísť aj o vyššiu sumu vzhľadom na neuvedený počet zamestnancov a členov orgánov spoločnosti,“ argumentuje ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.
Rovnaké výčitky ostatných rezortov necháva ministerstvo financií označené ako „pripomienka neakceptovaná“ s vysvetlením, že „výška odmeny bola stanovená podobne, ako je to napríklad v Maďarsku, a agentúra nezodpovedá za výšku dlhu, pretože ona ten dlh nevytvorila“.
Ministerstvo obrany navyše varuje, že úsilie rezortu financií je v rozpore s platnými uzneseniami vlády. „V dôvodovej správe sa konštatuje, že výdavky štátneho rozpočtu súvisiace so založením agentúry budú spolu s ročnou odmenou v roku 2002 predstavovať asi 58 mil. Sk. Podľa príslušných uznesení vlády (z roku 2000 a 2001) sa na rokovanie vlády nemajú predkladať návrhy predpisov, ktoré zakladajú nároky na štátny rozpočet,“ argumentuje ministerstvo obrany.
Ostatné rezorty upozorňujú aj na to, že správu štátnych finančných aktív a pasív, ako aj správu štátnych záruk, ktoré ministerstvo financií navrhuje, nemožno preniesť na obchodnú spoločnosť, ktorá je predmetom súkromného práva. „Vzniká otázka, kto bude zodpovedať za záväzky agentúry. Akciová spoločnosť zodpovedá za porušenie svojich záväzkov celým svojím majetkom, ale akcionár (štát, resp. ministerstvo financií) neručí za záväzky spoločnosti. Takéto riešenie vedie k netransparentnosti a k zahmlievaniu a zodpovednosti za štátne dlhy a záruky,“ podčiarkuje ministerstvo hospodárstva.
MICHAL NALEVANKO