
Scéna po výbuchu pred parlamentom v kašmírskom Šrínagare. FOTO - RERUTERS
tu priznala, odšoférovali nákladné auto plné výbušnín k budove práve zasadajúceho parlamentu a výbušninu v aute aktivovali. Pri explózii zahynulo na mieste 17 ľudí. Ďalší povstalci potom prenikli do budovy, kde vhodili niekoľko granátov a zabili ďalších ľudí.
Proti indickej vláde nad štátom Džammú a Kašmír, ktorý má ako jediný v Indii prevahu moslimského obyvateľstva, bojuje viac ako desať separatistických skupín. Indická armáda tvrdí, že asi polovica z 3 000 - 4 000 ozbrojencov operujúcich v tejto himalájskej oblasti je zahraničného pôvodu a pochádza hlavne z Afganistanu a Pakistanu. Spor o Kašmír už roky zatieňuje indicko-pakistanské vzťahy a India obviňuje Pakistan z podpory a trénovania kašmírskych separatistov. Časť kašmírskych separatistov je údajne prepojená na skupiny Usámu bin Ládina.
India sľúbila pomoc USA v boji proti terorizmu. Premiér Atal Bihárí Vádžpejí označil včerajší útok za „zúfalý pokus tých, ktorí čelia globálnemu úsiliu proti terorizmu“. Minister vnútra Lal Krišna Advaní zašiel nedávno ešte ďalej, keď tvrdil, že vojenská operácia v Afganistane sa v druhej fáze rozšíri aj na základne kašmírskych ozbrojencov v Pakistane.
Včerajší incident bol najväčším útokom radikálnych skupín od útoku v New Yorku a vo Washingtone. Separatisti proti miestnemu parlamentu v minulosti už viackrát útočili - ešte nikdy však pritom nespôsobili toľko obetí na životoch.
Od začiatku povstania v Džammú a Kašmíre v roku 1989 zahynulo v regióne podľa indických úradov vyše 30-tisíc ľudí. Separatisti hovoria až o 80-tisíc obetiach konfliktu.
(tasr, kl)