Odborári hovoria, že od vlády čakali snahu o zrušenie zákona o tripartite. „Vláda má vo svojom programovom vyhlásení otázku zníženia korporativizmu," hovorí podpredseda tripartity a viceprezident Konfederácie odborových zväzov Peter Gajdoš. „Pamätám sa ešte zo začiatku vládnutia predchádzajúcej Dzurindovej vlády, že chcela veľmi ústretovo a demokraticky rokovať s odbormi."
Prípadné zrušenie povinnej tripartity by bolo podľa Gajdoša v rozpore s Európskym sociálnym modelom. „Je to protidemokratický krok a u ministra Daniela Lipšica navyše ide o mladého neskúseného ministra, ktorý nevie, o čom je sociálny dialóg."
V iných krajinách zákon neexistuje, ale zástupcovia vlády, odborov a zamestnávateľov sa bežne schádzajú. Do roku 1999 fungovala tripartita bez zákona aj u nás. „To je pravda, ale zákon určuje práva a povinnosti sociálnych partnerov v procese vyjednávania a je záväzný," hovorí Gajdoš. Vláda chce podľa neho „znížiť úroveň" sociálneho dialógu.
Prezident KOZ Ivan Saktor neverí, že zákon poslanci zrušia. „Slovensko sa chystá do Európskej únie a tam sociálny dialóg a tripartizmus je jeden z hlavných princípov. Vstupujeme do nejakej kultúry, ktorú sme na Slovensku trochu predbehli schválením zákona o tripartite."
„Vláda sa od začiatku snaží rušiť istý korporativizmus - je to pravicová vláda, dá sa to pochopiť," hovorí Saktor.
Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Michal Ľach je presvedčený, že tripartita už opodstatnenie svojej existencie dokázala. „Má význam diskutovať, lebo sa predišlo mnohým nedorozumeniam, štrajkom a sociálnym nepokojom," povedal.
Zmeny by sa podľa Ľacha mohli dotknúť rokovacieho poriadku tripartity a obsahu jej rokovaní. Navrhuje, aby sa sociálni partneri venovali iba stratégii rozvoja celého hospodárstva a nie detailom v zákonoch. „V každom slušnom štáte existuje sociálny dialóg a zvlášť v štátoch, ktoré sa transformujú a hľadajú východiská zo zložitej situácie." (rf, rp)