Slovenská záchranárka oddychuje so svojím psom. FOTO - TASR/AFP
„Všetci sú zatiaľ v poriadku, majú dostatok jedla a pitia. Unavené sú najmä psy," povedala Ľubomíra Hutterová z ministerstva vnútra.
Slovenská misia pristála v Iráne v sobotu o jedenástej večer, do mesta Bam sa dostali v noci a prehľadávať ruiny začali hneď ráno. V Iráne by mali zostať minimálne týždeň, vybavení sú až na 14 dní.
Iránska strana im určila priestor, ktorý majú prehľadávať. Záchranári sa striedajú v troch skupinách, ktoré nazvali Humenné, Malacky a Žilina.
Záchranárom sťažuje pátranie sypký povrch, takže nemôžu používať kamery. Tie slúžia na to, aby ich v prípade, keď pes zachytí stopu, prestrčili cez štrbinu a presvedčili sa, či tam naozaj niekto je. Lenže štrbiny sú zasypané pieskom a záchranári sa musia vždy prehrabávať sutinami. To ich pri hľadaní zdržuje.
Pracujú aj v noci s pomocou špeciálnej techniky. Podľa Hutterovej je jedinou otázkou, či dokážu pracovať pri teplotách pod nulou. Nízka teplota znižuje aj šance zavalených ľudí na prežitie.
Záchrannú misiu tvorí 24 členov záchranného modulu ministerstva vnútra a 11 dobrovoľníkov z Komplexnej centrálnej záchrannej služby. Pomáha im 16 psov.
Dobrovoľníci a profesionáli chceli pôvodne vytvoriť dva samostatné tímy. Ráno na porade sa však dohodli, že budú vystupovať spoločne. Ministerstvu sa ozývajú dvakrát denne. Naposledy volali včera o druhej popoludní. Ministerstvo vyčlenilo na záchrannú misiu 5 miliónov korún z rezervy vlády.
PETER CSERNÁK