Rusko: každý deň s drogou

V piatok zasadala v Kremli ruská Rada bezpečnosti. Hlavnou témou rokovania sa stali drogy, ktorých spotreba v Rusku v posledných niekoľkých rokoch strmo vzrástla. „Nesmieme dopustiť, aby sa užívanie tvrdých drog stalo módou,“ povedal prezident Vladimir ..

V piatok zasadala v Kremli ruská Rada bezpečnosti. Hlavnou témou rokovania sa stali drogy, ktorých spotreba v Rusku v posledných niekoľkých rokoch strmo vzrástla. „Nesmieme dopustiť, aby sa užívanie tvrdých drog stalo módou,“ povedal prezident Vladimir Putin. Lenže zvlášť medzi mládežou sú dnes drogy populárnejšie než tradičný alkohol.

Štatistiky

Štatistiky sú alarmujúce: za posledných desať rokov vzrástla spotreba tvrdých drog deväťkrát. Oficiálne užíva narkotiká tri štvrte milióna Rusov, neoficiálne odhady hovoria o čísle desaťkrát vyššom, ktoré sa rovná dvom percentám celej ruskej populácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tri štvrtiny užívateľov majú menej ako tridsať rokov. Prvý raz začínajú mladí ľudia experimentovať s drogami okolo štrnástich. Vo veľkých mestách však už zaznamenali prípady šesť- či sedemročných narkomanov.

Rada bezpečnosti konštatovala, že drogy už ohrozujú aj ruskú národnú bezpečnosť. Každý piaty odvedenec má s nimi skúsenosť a v armáde je fajčenie marihuany bežnou zábavou. Nie je neobvyklé, keď vojaci za drogy predávajú muníciu a uniformy.

Makové cesty

Podľa ruských úradov už drogy prenikli do každodenného života ruskej spoločnosti a ich užívanie naberá rozmery epidémie. Väčšina tvrdých drog, hlavne heroínu a ópia, prúdia do Ruska z Afganistanu. Rozloha afganských makových polí sa odhaduje na 80-tisíc hektárov. Znížiť produkciu pritom nepomohlo ani katastrofálne sucho, ktoré Afganistan nedávno postihlo. Mak je hlavnou surovinou na výrobu ópia.

SkryťVypnúť reklamu

Na tadžicko-afganských hraniciach zadržia každý týždeň ruskí pohraničníci niekoľko desiatok pašerákov, ročne zabavia najmenej dve tony heroínu a ópia. Výnimkou nie sú prestrelky a mŕtvi. Podľa ruského ministerstva vnútra nedorazí z Tadžikistanu do Moskvy jediný vlak, jediné lietadlo, v ktorom by neboli drogy.

Spojky, ktoré dostanú za jednu dodávku tristo až štyristo dolárov, prepravujú tovar v žalúdku. Podľa polície týmto spôsobom možno v malých polyetylénových vreckách prepraviť až jeden kilogram drogy. Z letiska preto polícia odváža vytypovaných pasažierov do niekoľkých moskovských nemocníc, kde im vymyjú žalúdok. Za rok týmto spôsobom pracovníci oddelenia pre boj s nezákonným obchodom s narkotikami zadržia viac než päťdesiat kilogramov narkotík. V prípade odhalenia hrozí pašerákovi trest od siedmich do pätnástich rokov väzenia.

SkryťVypnúť reklamu

Liečba po rusky

Protidrogová prevencia je v Rusku stále ešte v plienkach. V televízii a časopisoch pre mládež sa o drogách hovorí len v spojení so zločinom či s mafiami, nikde však mládež nenájde informácie o prevencii.

Ani liečebné sanatória nie sú medzi narkomanmi práve populárne. Britský nedeľník The Sunday Times nedávno priniesol reportáž z jednej takejto kliniky v Jekaterinburgu, ktorý je jedným z centier ruskej narkomafie. V tunajšej klinike s názvom Mesto bez drog sa používajú veľmi kruté metódy liečby závislosti od drog. Narkomanov od prvého dňa bijú a často končievajú s vážnymi zraneniami v nemocnici. Podľa zakladateľov centra je fyzická bolesť jediným prostriedkom, ako zbaviť narkomanov závislosti. O liečebné metódy sa už začala zaujímať i polícia.

SkryťVypnúť reklamu

Sanatórium v Jekaterinburgu však nie je jediným centrom v Rusku s takouto svojráznou liečbou závislosti. Drsné metódy sa používajú aj v iných podobných zariadeniach. Rusi často nehľadia na narkomanov ako na chorých ľudí, ale ako na zberbu, ktorá si takéto zaobchádzanie zaslúži.

PRE SME - JANA USTOHALOVÁ, Moskva

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  3. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  2. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  3. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  4. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 342
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 228
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 861
  4. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 381
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 969
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 854
  7. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 770
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 408
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu