Nedemokratický islamský režim v Iráne na rozdiel od obrovského zemetrasenia v roku 1990, keď zomrelo takmer 50 000 ľudí, okamžite prijal pomoc z celého sveta. Dokonca aj od hlavného politického nepriateľa - Ameriky. Odmietol jedine Izrael. FOTO - REUTERS
BAM - Piatkové zemetrasenie v Iráne zabilo viac ako 20 000 ľudí. Presné čísla zatiaľ nikto nepozná, záchranári aj iránski predstavitelia sa zhodujú, že tragédia zabila viac ľudí, ako sa pôvodne predpokladalo.
„Stupeň katastrofy ma privádza k tomu, že obetí bude viac ako 20 000," povedal iránsky minister vnútra Abdol Váhed Músáví-Larí po príchode do Bamu. Sedemdesiat až osemdesiat percent budov v meste je zničených.
Len v Bame už vyhrabali viac ako 13 000 obetí. Minister upozorňuje, že záchranári sa na niektoré miesta ešte vôbec nedostali.
V uliciach podľa agentúry Reuters cítiť smrť. Počet obetí je taký veľký, že záchranári a rodiny nestíhajú telá pochovávať. Irán sa preto bojí, že po zemetrasení bude musieť bojovať aj s epidémiami.
Iránu pomáha celý svet. Na mieste sú záchranárske tímy z 22 krajín vrátane Slovenska. Ďalších už do krajiny nechcú. OSN s miestnymi predstaviteľmi sa zhodli, že posledná šanca nájsť v troskách niekoho, kto by prežil, bola včera v noci. Záchranári by sa preto mali dnes začať venovať ľuďom, ktorí zemetrasenie prežili. Tí teraz žijú v hrozných podmienkach: bez vody a elektriny. Len s minimálnou šancou na ošetrenie. V Bame je údajne stotisíc ľudí bez strechy nad hlavou.
(kos)