ľom mala byť firma Hermes z Dubnice nad Váhom. Strely priviezlo lietadlo z Iránu a v Bratislave ho mali preložiť na iné lietadlo, ktoré ho malo dopraviť do Angoly.
Firma Hermes mala problém s dodávkou pre Angolu už aj minulý týždeň. Colníci jej pozastavili zásielku 31 kontajnerov s nákladom kompletných bojových lietadiel.
V súvislosti s debnami zadržanými na bratislavskom letisku generálny riaditeľ dubnickej firmy Hermes Dušan Herda tvrdí, že tovar ich firme nepatril. Podľa neho Hermes vyvážal len dymovnice a svetlice vyrobené na Slovensku a do lietadla, ktoré smerovalo do Angoly, pripojili tovar inej zahraničnej firmy.
Policajti ani colníci tieto tvrdenia nekomentujú.
Na Slovensko môže podľa colného zákona priletieť lietadlo s vojenským materiálom a v colnom režime môže do siedmich dní tovar preložiť do iného lietadla a odletieť. Dopravca musí pri pristátí uviesť, že vezie vojenský tovar, a ak má legálne doklady, povolenie na prelet a pristátie, nemal by mať problémy. Podľa neoficiálnych informácií denníka SME nie je vylúčené, že pri množstve papierov a spájaní dvoch druhov tovaru do jedného lietadla došlo k pochybeniu. Minister vnútra Ivan Šimko však v nedeľu tvrdil, že zadržanie striel je veľkým úspechom policajtov.
Angola nepatrí medzi krajiny, na ktoré platí embargo na vývoz zbraní a pre Slovensko je pomerne významným obchodným partnerom - v obchode s vojenským materiálom. Slovensko zatiaľ nikdy nefigurovalo na listine krajín, ktoré porušili selektívne embargo.
Obchod so zbraňami má v našom hospodárstve významné miesto. Len v prvom polroku 2001 sa zo Slovenska vyviezli zbrane za takmer 2,3 miliardy korún. Slovenské zbrojárske výrobky putovali v prvom polroku až do 48 krajín a vyviezlo ich 53 oprávnených firiem.