
Afganskí robotníci nosia vrecia s pšenicou, ktoré dorazili do utečeneckého tábora v pakistanskom Pešávare v rámci programu potravinovej pomoci OSN. Státisíce Afgancov utekajú zo svojej krajiny pred hrozbou vojny a smrti hladom. FOTO - REUTERS
WASHINGTON, ISLAMABAD - Americký útok na Afganistan sa očakáva každý deň. Medzi Američanov a teroristu Usámu bin Ládina sa postavilo afganské vládnuce hnutie Taliban a to môže znamenať jeho koniec. Taliban v nedeľu vyhlásil, že bin Ládina skrýva a USA ho nevydá.
Americká a britská vojnová mašinéria je už v týchto chvíľach rozmiestnená a pripravená na prvé útoky, čaká sa už len na presnejšie údaje o mieste pobytu bin Ládina.
V oblasti Perzského zálivu sa podľa informácií viacerých svetových médií nachádza šesť lietadlových lodí so sprievodom, čo je celkovo 41 bojových plavidiel. V oblasti je už aj 325 lietadiel. Agentúra EFE tvrdí, že z Japonska do Arabského mora odplávala americká nukleárna ponorka Bremerton. Kotvy zdvihla iba niekoľko hodín po odchode americkej lietadlovej lode Kitty Hawk.
Na lodiach a pozemných základniach v oblasti Blízkeho východu je okolo 30-tisíc vojakov vrátane 4 500 príslušníkov elitných brigád, ktorí očakávajú iba jediný príkaz: útok.
Včera sa viaceré médiá zhodli, že prvé rakety by mohli na teroristické základne v Afganistane dopadnúť do 48 hodín. Minister zahraničia afganskej opozičnej Severnej aliancie Abdullah Abdullah vyhlásil, že je v kontakte s Amerikou a útok očakáva „do niekoľkých dní“.
Za dôležitý signál sa považuje aj to, že Taliban pochovávajú už aj najbližší spojenci. Pakistanský prezident generál Parvíz Mušarraf v rozhovore pre BBC včera povedal, že dni Talibanu sú podľa všetkého spočítané: „Amerika zrejme podnikne akciu v Afganistane. Povedali sme to Talibanu. Je to pre jeho postoj.“
Bývalý afganský kráľ Záhir Šáh a zástupcovia opozičnej Severnej aliancie sa včera v Ríme dohodli, ako zvrhnú vládu Talibanu. Vytvorí sa najvyššia rada na zjednotenie Afganistanu a tá bude voliť hlavu štátu a prechodnú vládu.
Británia medzitým zmrazila kontá v hodnote asi 88 miliónov dolárov, ktoré patrili Talibanu a iným teroristickým režimom. Oznámil to britský minister financií Gordon Brown. Veľká Británia to urobila podľa rezolúcie o finančnom podporovaní terorizmu, ktorú minulý rok prijala OSN.
(miš, taa)
Viac v rubrike TERORIZMUS