Richard Rybníček (vľavo) podozrieva manažment svojho predchodcu Milana Materáka, že uzatváral nevýhodné zmluvy. FOTO SME - ARCHÍV
BRATISLAVA - Ústredný riaditeľ Richard Rybníček podal podnet na finančnú políciu pre faktúry za reláciu Fun o piatej. Ich vyplatenie je jedným z prípadov, ktoré v poslednej správe televízii vyčítal Najvyšší kontrolný úrad. Rybníček podal podnet už na jar, keď polícii posunul približne desať prípadov.
NKÚ kontroloval hospodárenie STV za druhý polrok 2002, z čias manažmentu Milana Materáka a dvoch štatutárov, ktorí viedli inštitúciu po jeho odvolaní do januára 2003. Kontroloval aj prvý polrok 2003, keď už STV riadil Rybníček.
STV zaplatila v roku 2002 a začiatkom januára 2003 firme T&P za reláciu Fun o piatej viac než šesť miliónov korún. Úhradou bola firma T&P zvýhodnená pred ostatnými veriteľmi. Okrem toho dostala ďalšiu faktúru za túto reláciu na 2,5 milióna, ale tú už neuhradila.
Na nevýhodnosť koprodukčnej zmluvy na reláciu Fun o piatej už NKÚ poukázal v správe spred roka. Vtedy vyčítal televízii skrytú reklamu, ktorú priamo zaručovala zmluva, a porušenie pôvodne stanoveného rozpočtu.
V poslednej správe NKÚ opätovne upozornil na nehospodárnosť pri ďalšej koprodukčnej zmluve z Materákových čias - na výrobu detskej relácie Maxihra. Branislav Záhradník z vedenia televízie tieto prípady nechcel spresniť, lebo sa vyšetrujú.
NKÚ ďalej vyčíta STV hospodársku stratu za rok 2002, vykázanú vo výške 410,5 milióna korún, čo bolo o 48 percent viac v porovnaní s upraveným rozpočtom a až o 324 percent viac oproti schválenému rozpočtu.
V druhom polroku STV uhradila preddavky vyššie ako 10 percent z dohodnutej ceny, ale NKÚ jej vyčíta aj nízke ceny za prenájmy v rokoch 1998 až 2002. V mnohých prípadoch bol majetok štátu v správe STV prenajatý za ceny od 4 do 55 percent zo zvyčajnej ceny nájmu podľa tzv. cenovej mapy bratislavského magistrátu. „Naši právnici sa na tieto prípady pozrú," povedal Záhradník.
Za Rybníčka STV porušila zákon o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby, pretože nepoužila 26 miliónov z FNM na podporu „rozvojových programov", ale na úhradu faktúr z rokov 1999 až 2003. „Vláda nám schválila v máji 250 miliónov korún na tzv. rozvojový projekt. Jeho súčasťou je aj riešenie starých dlhov. Sme presvedčení, že sme tieto prostriedky použili v súlade so zákonom," povedal Záhradník.
Na podnet Rady STV skontroloval NKÚ aj obstarávanie virtuálneho štúdia, ktoré chce STV používať od nového roka. Pri nákupe systému firmy C.S. za 9,991 milióna korún, televízia podľa úradu zákon neporušila.