
Matka plače nad telom svojej dcéry v meste Bam na juhovýchode Iránu, ktoré včera postihlo ničivé zemetrasenie. Katastrofa si vyžiadala tisícky obetí. FOTO - ČTK/AP
Epicentrum zemetrasenia bolo pri meste Bam. Historické mesto leží na bájnej hodvábnej ceste medzi Európou a Čínou. Po včerajšku sú všetky pamiatky zničené.
Prvé otrasy tam pocítili tesne pred pol šiestou ráno. Väčšina obyvateľov 200-tisícového mesta ešte spala. Nedokázali včas vybehnúť na ulicu.
Podľa geofyzického centra Teheránskej univerzity dosahovali najväčšie otrasy 6,3 magnitúda. Americkí odborníci však tvrdia, že zemetrasenie bolo silnejšie - 6,7 stupňa. Všetci sa zhodujú, že otrasy s krátkymi prestávkami trvali pomerne dlho a postupne slabli.
V Bame sa po uliciach včera potácali tisícky ľudí, čo zúfalo hľadali príbuzných. Niektorí prišli o celé rodiny, iní sa snažili holými rukami rozhrabávať ruiny zbúraných domov.
Večer sa na zničených uliciach objavili ohne, pri ktorých sa ľudia bez strechy nad hlavou pokúšali zohriať. Len niekoľko metrov od nich ležali telá ich príbuzných zabalené do pohrebného plátna.
Do Iránu už smeruje prvá zahraničná pomoc. Podľa riaditeľa slovenskej záchrannej služby z Gabčíkova Jána Culku môže najskôr dnes večer odletieť tím tvorený psovodmi a zdravotníkmi. Bude mať toľko členov, „koľko peňazí sa dá dokopy".
Slovenskí kynológovia-záchranári si urobili meno vo svete po zemetrasení v Turecku v roku 1999 i na Taiwane o rok neskôr. Ich úloha v Iráne je podľa Culku jasná. „Naši kynológovia majú skúsenosti s vyhľadávaním v ruinách."
Príspevky záchranárom možno posielať na účet číslo: 1652165753/ 0200. Záchranári, ktorí majú záujem ísť do Iránu, môžu Jána Culku kontaktovať na čísle 0904 193 170.
Autor: pp, joč