Slávnostný okamih pre fotografov. Na pódiu pózujú všetky hviezdy slávnostného vyhlasovania ankety o športovca roka 2003. Zľava doprava čelia bleskom fotoobjektívov vodný slalomár Michal Martikán, hokejista Richard Kapuš, rýchlostní kanoisti Michal Riszdorfer, Juraj Bača, strelec Jozef Gönci, kanoista Richard Riszdorfer, jamajská šprintérka so slovinským pasom Merlene Otteyová, Erik Vlček, víťazná plavkyňa Martina Moravcová, zápasník Atilla Bátky, vodný slalomár Alexander Slafkovský, Pavol a Peter Hochschornerovci, kulturista Igor Kočiš a český trojnásobný olympijský víťaz v hode oštepom Jan Železný.
Kanoista Michal Martikán bol na vyhlasovaní športovca roka prvý raz s manželkou. Priateľke Lenke povedal celoživotné áno v auguste tohto roku.
Vodný slalomár Peter Hochschorner s priateľkou Beátou. Vôbec mu neprekážalo, že s bratom Pavlom skončili v ankete až na treťom mieste.
Martina Moravcová vyhrala všetko. Na pódium Opery Slovenského národného divadla musela vystúpiť hneď dva razy. Najprv z rúk hokejového odborníka Jána Filca prevzala cenu pre najlepšiu športovkyňu a potom jej Merlene Otteyová odovzdala cenu za víťazstvo v ankete fanúšikov o slovenskú športovú hviezdu.
Sólo pre fešandy. Martina Moravcová si s Merlene Otteyovou tesne po odovzdaní cien mali čo povedať.
V očakávaní výsledkov ankiet s honorom býva občas husto. Z času na čas si niekto myslí, že by mal byť na vyššej priečke, ako mu prisúdia hlasujúci. Neraz má pravdu. Ak sa potom hviezdy stretnú, zmiznú zrnká krivdy pod ich jasom ako prvý sneh. Pointou každého vyhlasovania sú totiž stretnutia. Keď sa výnimoční ľudia nahodia do gala, majú rozhovory, podania rúk, vzájomné lichôtky šmrnc. Pôvab, vtip i čaro láskavých omylov.
Jamajská šprintérka Merlene Otteyová vyhlásila slovenskú športovkyňu roka 2003 - Martinu Moračkovú. Potom šarmantne vysvetľovala, ako sa veľmi zaujíma o svetové plávanie, a našu stálicu veľmi dobre pozná. Ak fešná Merlene svoje znalosti o nemenej krásnej Martine zveličila, urobila to ako skutočná kočka. A vytkne niekto kočke rafinovanosť?
Otteyová už roky žije takmer u susedov. Reprezentuje Slovinsko. V Bratislave vyhrala na mítingu pred desiatimi rokmi behy na stovku i dvojstovku. Už na olympiáde 1980 získala bronz a neskôr ešte šesť medailí. Žiadnu zlatú, taký je život. Atlétka chce štartovať i v Aténach. „Na nijaký triumf už nemyslím, len milujem atmosféru toho úžasného športového sviatku," hovorila u nás.
Moravcová zlato rozhodne získať chce. Možno práve to tak vehementne vysvetľovala Jamajčanke, ako vidno na jednej z fotografií zo slávnostného vyhlasovania ankety Športovec roka 2003. Obe legendárne športovkyne zrejme po Aténach skončia. Organizátorom vyšiel ťah s pozvaním. Obrázok dvoch krásavíc spieva.
Jan Železný nežije takmer u susedov, ale priamo u tých najbližších, v rodnej Mladej Boleslavi. Roky pôsobil na Slovensku. Prvé úspechy dosahoval v Banskej Bystrici. Dámu svojho srdca stretol tiež u nás, pani Marta Železná pochádza z Ilavy. „Prakticky som zo Slovenska nikdy neodišiel," uviedol pevne. Slovo chlapa, dojemné vyznanie spolupatričnosti a vernosti k presvedčivej životnej filozofii.
Železný tiež túži po aténskom triumfe. Bol by štvrtý. Český svetový rekordér bol na prvej olympiáde (Soul 1988) druhý po nezabudnuteľnom súboji s Fínom Rätym, ktorému podľahol o slabých 16 cm. Irónia života, práve táto prehra by z neho mohla urobiť prvého medzi legendami. Traja Američania, šprintér Owens, diskár Oerter, diaľkar Lewis získali štyri zlaté v jednej disciplíne v rade, ale nie striebro na úvod.
Olympijské víťazstvo majú pevne v predsavzatiach chlapíci, ktorých legendárny atlét dekoroval, kajakári Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček, Juraj Bača. Slovenská športová sláva mala predaténske olympijské farby. A konečne bola v žiari reflektorov zodpovedajúceho prostredia. V Slovenskom národnom divadle. Mieste pre elegantnú oslavu, kde už pri vstupe zrnká krivdy miznú ako prvý sneh.