Ľudia majú radi rituály a v mnohých rodinách sa najmä v období sviatkov dodržiavajú nemenné zvyky, ktoré tieto dni prifarbia tajomnou jedinečnosťou a pomáhajú im vymaniť sa z každodenného kolobehu. Mnohé z týchto zvykov majú pôvod ešte v pohanských dobách.
Zdravie
Kto nájde v jablku rozkrojenom pri štedrovečernej večeri z jadier krížik, mal by do roka zomrieť. Kto bude mať jadrá tvar hviezdy, bude celý rok zdravý.
Večera pre predkov
Na Štedrý deň sa nesmie zametať, aby sa nevymietli duše mŕtvych z domu. Dávno mŕtvi predkovia môžu na Štedrý večer večerať s rodinou, preto sa pre nich prestieralo, alebo sa pre nich dávala do kúta izby miska s hrachom, pečivom a medom.
Úroda
Pod štedrovečerný stôl postavte pohár vody. Ak bude po večeri vody menej, bude v novom roku sucho, ak vody pribudne, bude rok mokrý.
Sliepky
Ak máte sliepky, nesmie pri štedrovečernom stole obsluhovať gazdiná, aby sa kvočky nezdvíhali z nevysedených vajec.
Pranostiky:
Keď na Štefana silný vietor fúka, vinohrad sa naň smutne kuká.
Ak sú Vianoce zelené, Veľká noc bude biela.
Na Nový rok zrána jasné lesky, prorokujú v lete časté blesky.
Keď desiateho januára svieti slnko, budeme mať veľa žita a vína.
Podľa českého humoristického kalendára na rok 1860 je pranostika staročeské slovo, ktoré pochádza od pra-nosa, t.j. „praotca" všetkých nosov, na ktoré sa kedy „bulíky" vešali. A preto je aj pranostika bulíkovanie. Ale ľudia si radi nechávajú vešať bulíky na nos, aj preto pranostiky každý číta, aj keď im neverí ani ten, čo ich vymyslel. Pranostiky potrebujú najmä tí, ktorí stále zisťujú, odkiaľ vietor veje, aby sa včas podľa neho obrátili. A takých je mnoho. (gal)