Ako sa slávia Vianoce vo svete

Umelý sneh v uliciach Singapuru

Umelý sneh v uliciach Singapuru

„Vianoce pre mňa znamenajú mnoho, ale iba keď som na Slovensku s rodinou," hovorí Rasťo Rimarčík, ktorý po štúdiách odišiel pracovať do Singapuru. „Ináč je to iba obyčajný deň voľna. V piatok ideme znovu do práce. Vo štvrtok si teda dlhšie pospím, možno budem obedovať s priateľmi. Ale kapor to asi nebude, pretože v Singapure jem ryby každý druhý deň."

Singapur je multi-rasové a multi-kultúrne mesto a všetci majú svoje náboženstvá a svoje sviatky. Vianoce sú len jedným z nich. Pretože Číňanov je v Singapure najviac, najväčší sviatok tu je čínsky Nový rok - teraz bude 22. januára 2004.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„V októbri slávili hinduisti Deepavali, je to ich veľký sviatok, možno ako u nás Vianoce. V novembri oslavovali svoj najväčší sviatok v roku Hari Raya malajskí moslimovia. Teraz sú to kresťanské Vianoce," vysvetľuje Rasťo. „Takéto spolunažívanie človeka naučí tolerancii a jeho výhodou je, že niekedy máme voľno akoby pre nič za nič."

Sviatky najviac zasiahli obchodné domy - nakupuje sa bez rozdielu náboženstva. Obchodná štvrť je celá vyzdobená, zatiaľ čo v štvrti Little India vôbec nepoznáte, že sú Vianoce. Najväčšia nákupná promenáda Orchard Road celá horí výzdobou, okná sú namaľované na bielo (akože námraza), na ulici padá dokonca umelý sneh. Je 33 stupňov a umelé stromčeky trpia. Je čas nákupov a zliav.

Strašne sladký Christmas pudding v Londýne

SkryťVypnúť reklamu

V Anglicku sa Vianoce začínajú 24. decembra polnočnou omšou. Chodí na ňu mnoho ľudí - katolíci do katolíckeho a protestanti do protestantského kostola. K stromčeku idú Angličania až na druhý deň ráno a vtedy sa aj obdarúvajú. „Darčekov je hojnosť, najmä pre deti a otvárajú sa celý deň, aby sa radosť predĺžila," hovorí Jana Ďurišová, ktorá už šesť rokov žije v Londýne. „Okolo jedenástej začínajú prichádzať návštevy. Je ich veľa: susedia, známi aj rodina. Prídu na pohárik, pogratulovať, pozhovárať sa. Tu nie je na Vianoce takmer nikto sám. Je bežné, že sa spojí dokonca niekoľko rodín, alebo spolu sviatkuje skupinka priateľov - aby bolo radostne a veselo."

Hlavným sviatočným jedlom je pečená morka s bylinkovou plnkou a k tomu ružičkový kel, zemiaky, mrkvička a iná zelenina. Mnohé rodiny však už doma nevaria, ale odbavujú si slávnostné stolovanie v reštaurácii. Tradíciou staroanglických Vianoc je Christmas pudding. „Ja ho nemám veľmi rada, lebo je strašne sladký," vysvetľuje Jana. „Je v ňom veľa medu a sušeného ovocia a varí sa dlho, až vznikne hnedá sladká hutná masa. Aby sa vôbec dal zjesť, podáva sa flambovaný a poliaty riedkym vanilkovým krémom s trochou brandy." Do Christmas puddingu sa zapekajú všelijaké drobnosti, ktoré „veštia" budúcnosť. „My sme v pudingu mávali mincu a kto ju objavil vo svojej porcii, ten mal pred sebou úspešný rok."

SkryťVypnúť reklamu

Maximum na darček - desať guldenov

Hoci Holandsko nie je od nás príliš ďaleko, Vianoce sú tam úplne iné. Nechodí tam Ježiško, ale Sinterklaas a najväčší sviatok nie je 24., ale 5. decembra. „Príde loďou zo Španielska každý rok do iného prístavného mesta," hovorí Diana Mistríková, ktorá v Holandsku študovala. „Vždy som bola prekvapená, koľko ľudí sa na to chodí pozerať. A ostatní sledujú prenos aspoň v televízii. So Sinterklaasom prídu aj čierni škriatkovia, rozhadzujú zázvorníky a ľudia sa na ne vrhajú a veselia sa."

Ani darčekománia nie je v Holandsku taká silná ako u nás - každý si vylosuje jedného člena rodiny a pre toho pripraví darček a básničku. Darčeky bývajú skromné, len deti ich dostanú viac. „Veľmi sa mi páčila ich šetrnosť," hovorí Diana. „Členovia mojej holandskej rodiny sa napríklad dohodli, že maximum na darček je desať guldenov. Ale popri tom každý vyrobil pre svojho vylosovaného niečo originálne. Mama napríklad rada fotila, tak jej urobili kameru a do nej dali básničku ako film."

SkryťVypnúť reklamu

Holanďania nemajú typické vianočné jedlo - varí sa iba niečo iné, ako v bežné dni. „Spomínam si napríklad, že raz sa podával ruský boršč. Bola to pre nich obrovská exotika," hovorí Diana. „Páčili sa mi ich Vianoce. Na sviatky sa poschádzajú často aj vzdialení príbuzní, ľudia sa navštevujú a všetko mi pripadalo oveľa adresnejšie a menej skomercionalizované ako u nás."

(gal)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 379
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 992
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 026
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 283
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 655
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 590
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 015
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 741
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu