Údajný Djindjičov vrah - Zvezdan Jovanovič si včera sadol do súdnej siene v Belehrade, kde sa začal srbský proces storočia. FOTO - TASR/AP
Odo dňa, keď demokratického a prozápadného vodcu zastrelili, uplynul takmer rok. Proces s jeho údajnými vrahmi bude trvať minimálne ďalší. Už teraz je jasné, že v hre budú dlhoročné neverejné obchody a politické partnerstvá, vyhliadky terajšej vlády aj budúcnosť celého Srbska.
Zločinci a svedkovia
Na lavici obžalovaných chýba údajný „mozog" atentátu Milorad Lukovič, zvaný Legija, a ďalších štrnásť obvinených. Súdiť ich budú v neprítomnosti. Hlavným obžalovaným hrozí až 40 rokov väzenia.
Priamo v sále však sedel bývalý člen elitnej policajnej jednotky Zvezdan Jovanovič, ktorý je údajne ostreľovačom a výkonnou rukou sprisahania.
Podľa najnovších správ mal Jovanovič spoločníka. Tesne pred začatím procesu oficiálnu policajnú verziu o jedinom strelcovi spochybnilo svedectvo jedného z Djindjičových ochrankárov. Podľa neho na premiéra strieľali dvaja strelci z rôznych smerov.
Súčasťou prípravy procesu bolo aj zavedenie nového systému ochrany svedka. Ten umožnil dohodu s troma ľuďmi, ktorí za odpustenie svojich obvinení súhlasili, že budú svedčiť proti obžalovaným.
Spolitizovaný proces
Ľudí zodpovedných za prípravu procesu zavalila vlna kritiky ešte pred úvodnou rečou. Sudcovia, právnici aj analytici sa sťažujú, že proces je od začiatku spolitizovaný, príprava nedôsledná a plná procedurálnych chýb, píše server novinárskej organizácie Institute for War and Peace Reporting.
Najmenej traja obhajcovia nedostali načas dokumentáciu. „Otázkou je, kto vlastne vedie proces - vláda či súd?" povedala podľa inštitútu jedna z obhajkýň Biljana Kajganičová.
Zastavme Haag
Zoran Djindjič sa preslávil dávno predtým, než ho 12. marca zavraždili. Rodák z Bosny sa stal prvým demokraticky zvoleným premiérom Srbska za viac ako 50 rokov. Práve Djindjič v roku 2000 rozzúril nacionalistov, keď rozhodol o vydaní zvrhnutého exprezidenta Slobodana Miloševiča do Haagu.
Útok podľa prokurátora zosnoval zločinecký klan, napojený na stúpencov tvrdej nacionalistickej línie v polícii a polovojenských jednotkách verných Miloševičovi. Djindjičova vražda bola podľa úradov súčasťou sprisahania s názvom Zastavme Haag, ktoré malo zvrhnúť demokratickú vládu, zrušiť haagsky tribunál a dosadiť namiesto nej Miloševičových nasledovníkov.
Tesne pred atentátom Djindjič údajne pripravoval akciu proti dedičstvu miloševičovských čias - organizovanému zločinu prerastenému do štátnych inštitúcií. Sám Djindjič bol však paradoxne politikom, ktorý sa zrejme nevyhol pestovaniu vzťahov s podsvetím.
Proces ako kampaň
Odporcovia prodemokratickej vlády atentátom získali - reformy zamrzli, vládna koalícia sa rozpadla a medzi ľuďmi sa rozšírila nevôľa voči tribunálu v Haagu. Krajinu budúci týždeň čakajú predčasné voľby, ktoré prebehnú v atmosfére sklamania z prozápadných politikov a príklonu k nacionalistickej propagande. Djindjičovi stranícki kolegovia z Demokratickej strany napriek tomu dúfajú, že jej odštartovanie procesu dopomôže k lepšiemu volebnému výsledku.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ