pravdepodobne na dva roky pod jeho ochranu a bude zaňho ručiť.
Diera v účtovníctve (4 milardy eur) je na úrovni budúcoročného českého rekordného rozpočtového schodku.
Parmalat zažíva účtovný škandál, ktorý pripomína finančné problémy amerického Enronu. V tomto prípade však vystupuje od začiatku štát ako garant súkromnej spoločnosti.
Silný signál vyslal taliansky premiér Silvio Berlusconi už v sobotu. Povedal, že talianske ministerstvo hospodárstva zachráni priemyselnú časť Parmalatu, ktorá je „bohatstvom Talianska". Parmalat je jednou z najznámejších talianskych značiek. Koncern má 35-tisíc zamestnancov v 30 krajinách a jeho ročné tržby presahujú 7,5 miliardy eur. Piatkové odhalenie, že spoločnosti chýbajú štyri miliardy, považuje taliansky premiér za „takmer neuveriteľné".
Vláda zatiaľ detailný program záchrany tejto spoločnosti nepredstavila. Koná už generálna prokuratúra, do úvahy prichádzajú obvinenia z podvodu a poskytovania nepravdivých informácií audítorom.
Pomoc štátu súkromnej spoločnosti nie je v Taliansku pod vedením Berlusconiho úplnou novinkou. Keď mala slávna automobilka Fiat pred rokom veľké problémy, prežiť jej pomáhal aj vládny program, ktorý vyzýval Talianov na výhodnú kúpu týchto talianskych automobilov, aby sa zvýšil ich predaj. Priamo do reštrukturalizácie sa štát nezapojil.
Berlusconi si v tom čase napríklad zaspomínal, že „mnohí z nás po prvýkrát pobozkali svoje dievča vo Fiate 500," ktorý patril k najúspešnejším modelom. Viac však už vláda pre automobilku nespravila.
Pre Parmalat je ochotná spraviť viac. Minister poľnohospodárstva Gianni Alemanno v nedeľu uviedol, že navrhne, aby bola vytvorená medzirezortná skupina, ktorá sa bude snažiť Parmalatu pomôcť. Alemanno sa obáva, že pád firmy, známej mliečnymi výrobkami, zasiahne talianskych poľnohospodárov.
Európska únia už taliansku vládu varovala, že akákoľvek pomoc Parmalatu musí zodpovedať pravidlám pre jednotný európsky trh. Pravidlá pre hospodársku súťaž umožňujú, aby vlády členských krajín poskytli finančnú pomoc problémovým firmám formou úveru, spravidla ročného. Podmienky tejto pomoci na prekonanie krízy likvidity však majú prísne pravidlá, aby nepoškodili konkurenčné prostredie.
Vláda môže tiež prispieť k reštrukturalizácii firmy, ale za rovnakých podmienok ako súkromný investor. Vlády v snahe zabrániť strate pracovných miest však často konajú bez predchádzajúcej konzultácie s Bruselom a komisia potom môže nariadiť, aby firma finančnú pomoc štátu vrátila. (mch, reuters, čtk)