Egyptskému šéfovi diplomacie vo veľkej tlačenici prišlo nevoľno, ale k pristavenej sanitke napokon došiel sám. FOTO - REUTERS
JERUZALEM - Egyptského ministra zahraničných vecí Ahmeda Mahíra včera v Jeruzaleme napadla skupina Palestínčanov. Oficiálne zdroje tvrdia, že išlo o moslimských extrémistov. Denník Jerusalem Post napísal, že išlo pravdepodobne o Stranu oslobodenia - radikálnu islamskú sektu. Mahír neutrpel vážne zranenia. Podľa izraelských medicínskych zdrojov sa zle cítil a sťažoval sa na problémy s dýchaním a použil sprej na zmiernenie astmatického záchvatu. Izraelská televízia Chanel 2 informovala, že Mahíra ľahko zranila topánka, ktorá ho zasiahla do tváre.
Incident sa odohral pri mešite al-Aksá, kde sa Mahír chcel ísť pomodliť. Podľa svedkov ho obstúpila skupina Palestínčanov. Natlačili sa naňho a vykrikovali, že je „zradca, lebo sa rozpráva so židmi". Nepáčilo sa im tiež, že šéf egyptskej diplomacie do komplexu vstúpil jeruzalemskou bránou určenou pre nemoslimov. Na Mahíra hádzali topánky, čo je v moslimskej kultúre prejav najhlbšieho odporu a veľká urážka. Minister začal kričať, že sa dusí a s pomocou ochranky sa dostal z úzkych uličiek v okolí mešity. K pristavenej sanitke prišiel bez cudzej pomoci.
Palestínska samospráva incident odsúdila a prisľúbila potrestanie útočníkov. Popredný palestínsky politik Saíb Irikát CNN povedal, že zodpovednosť za útok na Mahíra nesie Izrael, pretože oblasť je pod jeho kontrolou. Izraelské médiá však informovali, že pri mešite nebol žiadny izraelský vojak ani policajt, pretože Egypťania to odmietli.
Mahíra v nemocnici navštívil izraelský minister zahraničia Silvan Šalom.
Mahír Izrael navštívil po dvoch rokoch. Pred útokom sa stretol s premiérom Šaronom aj ministrom zahraničia Šalomom.
Egypt v posledných mesiacoch zohráva významnú úlohu pri mierových rokovaniach na Blízkom východe. Mahír stál za rokovaniami o prímerí, ktoré Palestínčania vyhlásili v júli a na podobné vyhlásenie ich prehovára opäť. Hamas a Islamský džihád to však odmietajú. V Izraeli chcel získať prísľub židovského štátu, že sa k prípadnému prímeriu pripojí. Šaron to odmietol, Mahírovi však povedal: „Na pokoj budeme odpovedať pokojom."
(mik)