
Kormidelník v deblkaone dvojičiek Hochschornerovcov Peter, ten vyšší vzadu, na príklade vlastnej lode ilustroval nevyspytateľné výsledky ankety o najlepšieho športovca roka. „Minulý rok sme vyhrali majstrovstvá sveta vo Francúzskom Bourgu a v ankete sme skončili štvrtí, teraz sme šampionát v Augsburgu trochu zbabrali, ostal nám bronz a v tohtoročnom poradí sme dopadli lepšie - tretí. Myslím, že Mišo Martikán mal vyhrať, ale my športovci s tým neurobíme nič, je to vkus novinárov."
Aj brata Pavla prekvapilo, že skončili tak vysoko. Peter s Pavlom boli v cieli tohtoročných MS smutní, otec a tréner Peter ich musel utešovať. „Najmä tá druhá jazda v Augsburgu nás stále škrie, no na druhej strane nás upokojilo, že sme splnili hlavný cieľ, ktorým bolo vyjazdenie miestenky na olympiádu," hodnotí syn Peter.
V Aténach budú Hochschornerovci (ani v ich zlatej olympijskej sezóne 2000 sa nestali víťazmi ankety o najlepšieho slovenského športovca) obhajovať prvenstvo zo Sydney. Kým pred olympijskými hrami v roku 2000 si už v ročnom predstihu mohli vyskúšať vodnoslalomársky kanál v Penrithe, do nedokončeného v Aténach ešte ani nenapustili morskú vodu. „Vôbec nie som z toho nervózny. Môže to byť dokonca pre nás výhoda, lepšie sa nám jazdí v novom prostredí, keď sú na tom všetci rovnako. Prvýkrát budú veľké preteky v morskej vode . My sme síce už pádlovali v mori, ale to nemalo charakter divokej vody, prekonávali sme iba vlny. Niekomu možno bude prekážať, keď slaná voda vyšplechne do očí. Mišo Martikán skúšal v Augsburgu jazdiť s okuliarmi, ale z tých pocitov nebol nadšený," vraví Peter.
Tipovať, kto z ich lode prvý napodobní Michala Marikána v jeho svadobnom rozhodnutí, si netrúfal nik. „Všetko sa však v živote môže zvrtnúť už zajtra," smeje sa Peter.
„Hochšíci" v predvianočnom čase trénovali na suchu, na vode iba skúšali nový model Vajdovej lode, na ktorej dolaďovali sedenie.
Vianoce strávia tradične doma v kruhu kompletnej rodiny. V kuchyni sa vraj veľa nezdržujú, aby neprekážali. Pri štedrovečernom stole majú dvojičky odlišný apetít. Paľo sa na kapra teší. Peter ryby vôbec nejedáva.
Obaja sa v minulosti stali známi silnou náklonnosťou k hamburgerom z McDonaldu. Po olympiáde v Sydney dostali čestné karty - v každom tomto zariadení na Slovensku majú svoje obľúbené jedlo gratis. Pavol: „Karta nám platí už iba rok. V poslednom čase som ju však veľmi nevyužil. Nie, že by som sa prejedol, to nehrozí, jednoducho, nebol čas. Počas sezóny nedodržiavam žiadny stravovací režim. Iba deň pred pretekmi si dávam pozor , aby som nejedol nič ťažké."
Peter sa pred Silvestrom chystá s kamarátmi na Skalku: „Trénujem na bežkách. Zjazd mi veľmi nejde. Radšej mám voľnú techniku - skejt. Na klasiku treba špeciálne namazať lyže a na to nemám veľmi nervy. Skúšal som aj snoubording, no prestalo ma to baviť. S Paľom beháme v rovnakom tempe."
Pavol sa však na Skalku nechystá: „Bojím sa, že tam nebude sneh a zopakuje sa to čo vlani. Sedeli sme v izbe a pozerali, ako vonku prší."
Obaja v zime s obľubou sledujú skoky na lyžiach, potom hokej, biatlon, zjazdové lyžovanie. Obaja sa fyzicky aj psychicky pripravujú na záťaž, ktorú prináša rola obhajcov olympijského prvenstva. Pre oboch by bolo príjemné, keby si znovu vypádlovali dôvod na predĺženie platobných prázdnin v známej sieti rýchleho občerstvenia.
PETER A PAVOL HOCHSCHORNEROVCI
(vodný slalom)
Narodení 7. septembra 1979 v Bratislave. Klub ŠKP Bratislava, tréner Peter Hochschorner starší. Na MS v Augsburgu bronzoví vC 2, vo Svetovom pohári celkoví víťazi v C 2, vyhrali tri preteky SP v tejto sezóne. Štvrtý raz v top 10 ankety.