Seržant americkej armády Ramiro Sanchez pózuje v úkryte, v ktorom objavili Saddáma Husajna. Nápis nad úkrytom vyzýva vojakov, aby „zaplatili" 100 dolárov za „prehliadku". FOTO - REUTERS
Neznámi útočníci v sobotu južne od Bagdadu vypálili niekoľko protitankových rakiet na ropné skladiská.
V ten istý deň explodoval aj ropovod v oblasti Mašahda, asi 25 kilometrov severne od Bagdadu. Al-Džazíra včera oznámila, že ohromné plamene zachvátili na niekoľkých miestach potrubie medzi mestami Tikrít a Bajdží. Agentúra AP informovala, že štyri požiare horia medzi Bajdží a Mosulom asi 400 kilometrov severne od Bagdadu.
Nové útoky ešte viac znížili kapacitu miestnych rafinérií, ktoré v súčasnosti pracujú na menej než 50 percent výkonu. Na benzín a naftu sa v Iraku čaká v radoch až 12 hodín.
Aj týždeň po zatknutí Saddáma Husajna sa množia špekulácie o tom, ako ho objavili. Podľa Sunday Express ho zajali najprv Kurdi. Podali mu drogy a potom odovzdali americkým vojakom. Saddám vraj padol do rúk bojovníkom Vlasteneckého frontu Kurdistanu po tom, čo ho zradil príslušník džabúrskeho kmeňa. Zradca mal totiž dcéru, ktorú vraj znásilnil Saddámov syn Udaj.
Dopadnutie Saddáma Husajna viedlo k zatknutiu niekoľko stoviek" Iračanov vrátane niekoľkých povstaleckých vodcov. Sám Saddám však s americkými činiteľmi, ktorí ho vypočúvajú, nespolupracuje, povedal včera americkej televízii NBC predseda zboru náčelníkov štábov Richard Myers.
Niektoré informácie, ktoré vyšli na svetlo po Saddámovom dopadnutí viedli podľa Myersa k lepšiemu pochopeniu štruktúry irackého odporu opierajúceho sa o exponentov bývalého režimu.
Iracká dočasná vládna rada zvažuje vyhlásiť všeobecnú amnestiu pre predstaviteľov režimu Saddáma Husajna. Tá by sa však rozhodne nevzťahovala na tých funkcionárov, ktorí sa dopustili vraždy alebo genocídy, ani tých stúpencov bývalého režimu, ktorí sa dopustili krádeže peňazí.
Na niekoľko hodín v sobotu do Iraku nečakane zavítal španielsky premiér José María Aznar. V meste Díváníja navštívil španielskych vojakov a stretol sa s miestnymi predstaviteľmi. Návšteva bola taká utajená, že vojaci sa o nej dozvedeli až z megafónu, keď Aznar vstupoval na základňu.
Bývalý iracký diktátor Saddám Husajn by mal byť podľa španielskeho premiéra súdený v Iraku, ale pod medzinárodným dohľadom. Aznar sa vyslovil proti trestu smrti pre Saddáma. (čtk)