Významná investícia už prišla do Trnavy a sú signály, že vďaka automobilke Peugeot-Citroen k nám prídu aj ďalšie firmy. FOTO - ARCHÍV SME
Slovenská ekonomika absolvovala počas príprav na členstvo v Európskej únii ozdravovaciu kúru. Zrušila nadštandardné výhody pre niektoré podniky, umožnila privatizáciu strategických podnikov a prijala balíček ekonomických opatrení. Po vstupe by preto nemala mať vážnejšie problémy. Tvrdí to Peter Ondrejka, generálny riaditeľ sekcie podnikania a cestovného ruchu na ministerstve hospodárstva a vedúci kapitoly Priemyselná politika. Tá mala náš priemysel pripraviť na konkurenciu, trhové podmienky fungujúce v únii a sprehľadniť privatizáciu.
Na začiatku rokovaní v roku 1999 mala únia tri vážne výhrady. Prvou bol zákon o revitalizácii, ktorý niektorým podnikom poskytoval nadštandardné výhody a narušoval tak podnikateľské prostredie. Druhá námietka bola spojená s obmedzením privatizácie strategických podnikov.
„S tým sme sa rýchlo vyrovnali - zákon o revitalizácii bol zrušený, rovnako ako zákon o strategických podnikoch a strategické podniky sa mohli privatizovať do výšky 49 percent," hovorí Ondrejka.
Tretí problém bol zložitejší - týkal sa slabej výkonnosti celej ekonomiky. S tým sa začalo bojovať prijatím balíčka ekonomických opatrení v roku 1999 a pokračuje sa vlastne dodnes. Pomohla hlavne privatizácia energetických podnikov, ktorá prilákala rekordné množstvo zahraničných investorov. V roku 2000 sa objem investícií v porovnaní s obdobím 1993 - 2000 zdvojnásobil. Na podporu investícií sa prijali tri významné zákony: zákon o priemyselných parkoch, zákon o investičných stimuloch a zákon o významných investíciách.
Po našom vstupe by sa tak mal počet zahraničných investorov zvýšiť. „Už dnes máme signály od niekoľkých francúzskych a talianskych firiem, ktoré chcú prísť na Slovensku kvôli firme Peugeot-Citroen," hovorí Ondrejka.
Slovensko sa stane atraktívnejším, pretože tu bude platiť jednotná legislatíva ako v krajinách únie. Investorom odpadne množstvo prekážok - nebudú už musieť vybavovať pracovné povolenia a povolenia na pobyt, keďže aj na našu krajinu sa bude vzťahovať voľný pohyb osôb.
Podľa Ondrejku nečakajú slovenskú ekonomiku po našom vstupe žiadne šoky. Viac ako 85 percent zahraničného obchodu už dnes smeruje do krajín únie a Visegrádskej štvorky, ktorá sa takisto stane súčasťou jednotného európskeho trhu.
Problémy môžu mať malí a strední podnikatelia, ktorí sa nebudú vedieť rýchlo etablovať na trhu únie. Dnes sa na exporte podieľajú 17 percentami a po vstupe nebudú mať dostatok prostriedkov, aby svoj podiel zvýšili. „Malé a stredné firmy sú viac orientované na veľké podniky, takže sa na exporte presadia cez ne," hovorí Ondrejka.