arency International Slovakia. „Je to dlhodobo riziková oblasť korupcie."
Posledný prieskum agentúry Focus pre Transparency ukázal, že firmy dávajú úplatky, najmä aby licenciu vôbec dostali, či aby urýchlili proces jej vybavovania.
Od októbra 2003 sa podľa štátnej licenčnej politiky majú licencie udeľovať v aukciách. Znamená to, že licenciu získa podnikateľ, ktorý za ňu zaplatí najviac. Podľa informácií SME udelilo ministerstvo hospodárstva od októbra dodnes až 1300 nových licencií, ale ani jednu v aukcii.
Priestorom na korupciu sú podľa podnikateľov aj zoznamy tovarov, ktoré podliehajú licenčnému konaniu pri dovoze a vývoze.
Minister dopravy Prokopovič, ktorý viedol ministerstvo hospodárstva dva týždne, stihol podpísať takmer 70 zmien v zozname. Zaviedol napríklad licencie na nákup cukru od všetkých krajín, okrem Česka, Poľska a krajín tretieho sveta. O 30 dní neskôr nový minister Rusko licencie pre krajiny tretieho sveta zrušil.
Na Slovensku je dnes okolo 70 druhov licencií, ktoré udeľujú ministerstvá, najviac ministerstvo hospodárstva. Po vstupe do únie sa ich počet zvýši dvoj- až trojnásobne.
Mnohí odborníci už dlhodobo bojujú za zákon, ktorý by štátnu licenčnú politiku sprehľadnil. „S exministrom hospodárstva Nemcsicsom sme mali dohodu, že zákon spoločne pripravíme," hovorí Kamil Katrenič, bývalý expert na licenčnú politiku z protikorupčného odboru na Úrade vlády. „Po nástupe nového ministra sa všetko zrušilo a rokovania musia začať odznova."
Ministerstvo argumentuje, že po vstupe do únie sa z národných orgánov a inštitúcií stanú len administrátori. „Rozhodovanie zostáva v Bruseli na Európskej komisii," povedal hovorca Škurla.
„Aj napriek tomu však zostane množstvo licencií výlučne v slovenskej právomoci," nesúhlasí Katrenič. „Ich prideľovanie treba sprehľadniť."
(vlk)