Bratislava 21. decembra (TASR) - Vicepremiér Pál Csáky chce riešiť vzťah vlády a parlamentu po vstupe SR do Európskej únie osobitným zákonom, a nie novelou ústavy. Svoju koncepciu chce predstaviť koaličným partnerom na januárovej Koaličnej rade.
Ústava v súčasnej podobe podľa Csákyho jasne stanovuje kompetencie Národnej rady SR a vlády. "Robiť europolitiku je kompetencia vlády. Uznám snahu poslancov efektívnejšie kontrolovať vládu, ale robiť to takýmto spôsobom, že techniku začleníme do ústavného článku - de facto to, že do ktorých dverí má chodiť minister pre mandát, a keď to nedopadne dobre v Bruseli, tak sa musí vrátiť a zase ísť pre ďalší mandát - považujem za nepružné a trošku aj za moment neúcty k ústave," povedal dnes vicepremiér pre TASR.
Csáky sa prihovára za slovinský model riešenia tejto otázky, kde ústava jednou vetou hovorí, že vzťah vlády a parlamentu k europolitike určí zvláštny zákon. "Ak by sme v budúcnosti prišli na to, že to nie je celkom dobré a efektívne, ten zákon sa dá ľahšie zmeniť ako ústava. Splnilo by to ten istý účel, ale bol by to elegantnejší krok," domnieva sa podpredseda vlády.
Odlišný názor má Csáky aj na mechanizmus kontroly vlády v europolitike navrhnutý predsedom NR SR Pavlom Hrušovským. "Takzvané veľké výbory sa vytvárajú spoločne nielen na pôde parlamentu, ale je to spoločný výbor parlamentu a vlády. Viem si predstaviť, že by sme vytvorili takýto spoločný výbor a nevidím žiadne prekážky v tom, aby každý týždeň alebo každý druhý týždeň zasadal tento výbor na pôde parlamentu a vláda a ministri by dali odpočet, čo urobili v uplynulých štrnástich dňoch a čo plánujú v ďalších štrnástich dňoch," povedal vicepremiér.
Návrh novely ústavy, ktorá má riešiť aj vzťah medzi vládou a parlamentom otázkach europolitiky, podpísali doteraz iba tri koaličné strany - KDH, SMK a ANO. Premiérova SDKÚ s predloženým návrhom nesúhlasí. Hrušovského snahou je zachovať silné postavenie národného parlamentu, čo by znamenalo, že príslušný parlamentný výbor by ministrom schvaľoval pozície, ktoré by pri vyjednávaní s úniou nemohli prekročiť. SDKÚ sa však prikláňa k mäkšej alternatíve a nesúhlasí s tým, aby ministri boli definitívne viazaní stanoviskom zákonodarného zboru. mh rč Upozornenie: TASR ponúka k správe zvukový záznam.