Vianočný stromček má už svoje roky

Do našich domácností opäť putujú smrečky, jedle, borovice, duglasky - a čoraz viac aj umelé stromčeky. Kým ich dospelí strúhajú, aby sa zmestili do stojana, deti už netrpezlivo vyberajú ozdoby. A je z čoho vyberať. V obchodoch to hýri farebnými sklenými

Do našich domácností opäť putujú smrečky, jedle, borovice, duglasky - a čoraz viac aj umelé stromčeky. Kým ich dospelí strúhajú, aby sa zmestili do stojana, deti už netrpezlivo vyberajú ozdoby. A je z čoho vyberať. V obchodoch to hýri farebnými sklenými guľami i jednoduchými ozdobami zo šúpolia. Mnohí zas radšej siahajú po prírodných ozdobách - šiškách, bobuliach, suchých plodoch či sušenom ovocí.

Kedysi aj buxus

Vianočný stromček ozdobený farebným papierom, jabĺčkami, niťami a drobným pečivom existoval na území strednej Európy už v roku 1597. Iný, skrášlený papierovými ružami, pozlátkom a cukrovinkami postavili v Štrasburgu v roku 1605. Kedysi sa však nezdobili iba jedličky, smreky alebo borovice, ale aj buxusy, tisy a borievky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pri oslavách zimného slnovratu zvykli Starogermáni zapaľovať ohne a sviece. Spojením s predkresťanským kultom stromov a oslavami narodenia Ježiša Krista vznikla miestami čudesná zmes pohanských a kresťanských zvykov - a postupne sa premenila na najkrajší kresťanský sviatok - Vianoce. Z tohto obdobia sa zachovali viaceré kresby a maľby. Vďaka nim dnes vieme, že výzdoba stromčeka mávala rôzne podoby. Napríklad, v niektorých oblastiach vešali stromčeky na povalu špicom nadol.

U Arnsteina

Prvý stromček na území Rakúska-Uhorska stál v roku 1814 v salóne paláca bankára baróna Arnsteina. Jeho manželka Fanny priniesla tento zvyk do Viedne z Berlína. Pozorovateľ cisárskeho dvora odovzdal zo slávnostného večera takúto správu: „U Arnsteina sa podľa berlínskych obyčajov konala slávnosť vianočného stromčeka. Všetky pozvané osoby dostali darčeky alebo suveníry zo stromčeka. Podľa berlínskeho zvyku sa spievali aj čudné piesne."

SkryťVypnúť reklamu

Netrvalo však dlho a vznešená spoločnosť zvyk stavať na Vianoce vo svojich domoch ozdobené stromčeky s horiacimi sviečkami prevzala. Po niekoľkých rokoch ich bolo možné nájsť vo všetkých domoch aj verejných inštitúciách.

Radosť všetkým

Na voľnom priestranstve postavili vianočný stromček prvý raz v Amerike. V roku 1891 postavili pred Bielym domom obrovský, bohato zdobený vianočný strom, ktorý mal priniesť vianočnú radosť všetkým ľuďom. Dnes sa oficiálne volá Národný vianočný stromček. Okolo neho stojí každoročne ďalších vyše 50 malých stromčekov, každý za jeden americký štát.

Viac ako sto rokov trvá tradícia ozdobených vianočných stromčekov aj v hlavnom meste Slovenska Bratislave. Tohtoročný dvanásťmetrový smrek priviezli z mestskej časti Vrakuňa a museli ho prepravovať dve nákladné autá v sprievode dopravnej polície.

SkryťVypnúť reklamu

Aj vo Viedni, pred barokovým palácom Schönbrunn, nádherne svieti obrovský vianočný stromček. V priestoroch Berglových komnát boli po minulé roky vystavené vianočné stromčeky a doklady o vianočných zvykoch z celého sveta.

Všade inak

Na Seychelských ostrovoch ozdobujú vianočné stromčeky iba pestrými balónikmi, v horúcej Austrálii si Vianoce pripomínajú najmä umelými stromčekmi.

V európskych krajinách a v Amerike však výzdoba stromčekov podlieha móde. V Nemecku a Rakúsku bola v obľube sivá či zlatá farba vianočných gúľ, pred pár rokmi začali letieť pastelové farby - červená, žltá a ružová. Do hneda ladené stromčeky zdobili iba Nemci. Na Slovensku však stále víťazí žltá, červená a strieborná farba, hoci v niektorých domácnostiach sa tradičné Vianoce vždy nesú v znamení slamy a šúpolia. Už desaťročia sú práve drobné slamené ozdoby a postavičky zo šúpolia vyhľadávaným darčekom aj pri iných príležitostiach. Slamené ozdoby sa zvyknú kombinovať s hviezdičkami, drobnými šiškami a orieškami. Pekne pôsobia aj hviezdy z prútia a maličké hviezdičky z rozžehlenej slamy.

SkryťVypnúť reklamu

Dupont bol prvý

Výrobu obľúbenej ozdoby vianočného stromčeka - fúkanej gule z jemného skla si dal patentovať v roku 1889 Francúz Pierre Dupont. Najskôr vyrábal jednofarebné sklenené gule, zakrátko - po ich uvedení na trh a s rastom dopytu - rozšíril sortiment o farebné výrobky zo skla. Postupne sa prizdobovali ornamentmi, kvetmi, hviezdičkami či drobnými vtáčikmi a sakrálnymi motívmi.

Inovácia čoskoro zasiahla aj tradičný tvar obľúbenej ozdoby a už začiatkom 20. storočia sa objavili jemné sklenené srdiečka, hviezdičky, snehové vločky, slzy a dažďové kvapky.

Ako sa starať o stromček

Aj keď mnoho ľudí sa v súčasnosti rozhodlo skôr pre praktické umelé stromčeky, čaro živej borovice alebo jedličky je neprekonané. Ak sa rozhodnete a budete investovať do živého vianočného stromčeka, nezabudnite na niekoľko rád.

SkryťVypnúť reklamu

* Stromček postavte na chladné miesto, najlepšie vonku.

* Zabráňte priamemu slnečnému žiareniu, pretože inak stromček veľmi rýchlo vysychá.

* Odrežte na reze stromčeka približne 2 cm hrubý plátok. Postavte ho do nádobky s vodou. Uvidíte, že stromček s čerstvo urobeným rezom prijme približne päť litrov vody. Tak zostane dlhšie svieži.

* Kúpte v lekárni glycerín a nalejte ho do vody. Voda nezmrzne a stromček ju lepšie nasaje. Okrem toho ho dva- až trikrát pokropte hadicou alebo konvicou na zalievanie. Ihličie odoberá vlahu a robí mu dobre, keď sa ovlaží.

* Ak stojí v miestnosti, je vhodné zvlhčiť ihličie raz denne rozprašovačom.

* Živé stromčeky by mali stáť v kontajneri v teplej miestnosti maximálne desať dní. Použitý vianočný stromček sa dá skompostovať, použiť pri kúrení, ale ak ste z mesta a nemáte tieto možnosti, urobíte najlepšie, ak ho odnesiete na najbližšie zberné miesto.

SkryťVypnúť reklamu


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 648
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 416
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 280
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 416
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 723
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 936
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu