
Dnes sa začne posledný navádzací manéver na obežnú dráhu okolo Marsu, prvej európskej sondy k červenej planéte. Zo Zeme ju vyniesla 2. júna z Bajkonuru v Kazachstane ruská raketa Sojuz. Je to dosiaľ najväčší projekt európskych krajín zjednotených v European Space Agency (ESA). Sonda sa volá Mars Express a pristávací modul dostal meno Beagle 2.
Bude to 27. misia k Marsu. Po siedmich rokoch na marťanskej pôde znovu pristane pozemský prístroj. Pripomeňme si udalosti spred tých rokov.
Písal sa 4. december 1996 a na planine Ares Vallis pristál na vankúšikoch americký lander Pathfinder. Z neho po plošinke zišiel samohybný vozík Sojouner. Že zišiel! Spomínate si, ako sa zamotal do balóna?! Ale s odstupom času už iba stroho: zišiel.
V riadiacom stredisku v Passadene pracovníci takmer dva mesiace poriadne nespali. Do veľkých máp zapichávali vlajočky ku každému balvanu, ktorý Sojouner preskúmal. A skaly hneď dostávali aj mená: Barnacle Bill, Yogi, Scooby Doo, Lamb, Souffle, Baker Bench a tak ďalej.
Vtedy, pred siedmimi rokmi, celých päťdesiat marťanských solov (dní), iba o necelú polhodinu kratších ako pozemské, ukazovali putovanie Sojounera v hlavných televíznych správach. A medzi programami ľudia tiež videli Sojouner, lebo sa na ňom priživili reklamy. Napríklad čokoládová tyčinka Mars.
Mnohé firmy sa pokúsili dať meno niektorému z marťanských balvanov. Túžili po mene Coca-Cola či Pepsi-Co. Bolo by to síce za peniaze, ale inštitúcia Nathan Bridges JPL, zodpovedná za krstenie útvarov, bola neoblomná a mená nepovolila.
Určite sa nám vybavia tieto momenty v mysli, keď sa budeme pozerať na dnešné správy. Vianočná misia, najmä takáto, dodáva sviatkom pokoja iný rozmer. Že by to bol rozmer veľkosti ľudského ducha? Ak vzápätí neuvidíme zopár samovražedných atentátov, tak azda áno.
Už o tri dni, 23. decembra, sa Mars Express začne usadzovať na obežnej dráhe a krátko po Štedrom dni o 02.54 h stredoeurópskeho času vypustí pristávacie puzdro Beagle 2, ktoré sa po pristátí roztvorí ako dáždnik.
Vianočné dni nebudú pre štáb pracovníkov ESA sviatkami pokoja, ale nervozity. Ak však všetko pôjde dobre a nepríde k vážnejším poruchám (menšie sú totiž už teraz avizované), tak prvý signál dostane stredisko Jordell Bank Observatory už počas prvého vianočného sviatku večer o 22.45 h.
Detektory sondy Mars Express budú z nízkej obežnej dráhy snímkovať viditeľný povrch, ale pokúsia sa nazrieť až do hĺbky päť kilometrov. Mars Express má totiž kvalitnú kameru, ktorá bude rozlišovať až dva metre na pixel, a zariadenie na odhad skladby podpovrchových vrstiev do hĺbky niekoľkých kilometrov. Navyše, bude študovať atmosféru: jej prúdenie a zastúpenie vodnej pary a ozónu. Bude zaznamenávať účinky slnečného vetra pri styku s marťanskou atmosférou.
Najväčšie očakávania však ponúka Beagle 2. Je to penetrátor, ktorý urobí sondáž. Je to však aj laboratórium, ktoré možno odpovie na otázku onoho „H" - teda vodíka, ktorý potvrdili americké sondy obiehajúce nad Marsom - Mars Global Surveyor i Mars Odyssey. Je to voda? Alebo len sklamanie, radikály vodíka? A penetrátor môže nájsť v marťanskej pôde aj čosi iné - stopy po živote. Špeciálne laboratórium Beagle 2 je pripravené aj na hľadanie stôp po organizmoch. Živých alebo mŕtvych.
Na úspech v tomto smere však neverí ani mizivé promile vedcov. Takže kresťanský sviatok pokoja môžeme prežiť naozaj v pokoji.
Lebo niekto by mohol položiť otázku, že keď tam bol (či je) život, i keď len mikrobiologický, mohlo by to znamenať, že tam bol aj život iný. Vzkriesili by sa dávno pochované názory, že na Venuši sú Venušania a na Marse Marťania. A kto ich spasí?
Nebojme sa, dnes takmer stopercentne vieme, že nič také nehrozí. Mars nikdy nebol rajom pre život. A keby sa aj, nebodaj, všetci vedci mýlili, Boh by vo svojej veľkosti mal aj pre Marťanov nejakého mesiáša.
Milan Lackovič
FOTO a KRESBY - ESA