o Predvianočné maliarske impresie z kúpeľov predstavujú expozíciu v modranskej galérii Merum. Vystavené obrazy piatich slovenských výtvarníkov vznikli na tohtoročnom sympóziu v Turčianskych Tepliciach. Akvarely Jarmily Veľkej predstavujú renesančné venuše v kúpeľnom prostredí. Pastely Tomáša Krčméryho zasa ženské akty s rybou a okolité prírodné scenérie. Tretí Bratislavčan Ivan Kováčik výtvarne vyhotovil balneologickú mapu Slovenska s 26 kúpeľnými mestami a ďalšie vtipné obrazy. Handlovčan Rudolf Cigánik namaľoval abstraktné spomienky vo farbách vody a Vladimír Balko z Demandíc historické objekty i reflexie Turčianskoteplických kúpeľov. Výstava potrvá do 31. januára.
KOŠICE
o Príbeh slovenských letcov v britskom Kráľovskom letectve (RAF) v rokoch 1940 - 1945 približuje výstava Per ardua ad astra - Cez prekážky ku hviezdam v košickom Slovenskom technickom múzeu. Unikátnu výstavu, venovanú aj storočnici motorového lietania, darovala múzeu medzinárodná spoločnosť Bae Systems. Začiatkom budúceho roka sa stane trvalou súčasťou expozície Múzea letectva, ktorú múzeum buduje na košickom letisku. Dar z hľadiska histórie i prítomnosti ocenil riaditeľ Eugen Labanič, ktorý pripomenul tradície a priority Košíc v začiatkoch lietania, ako bol napríklad prvý let balónom či pôsobenie Vojenskej leteckej akadémie generála Milana Rastislava Štefánika. „Výstava je len časťou histórie a zdôrazňuje úlohu a hrdinstvo slovenských letcov, ktorí prispeli k slobode pre moju generáciu," povedal riaditeľ Bae Systems pre Slovensko John Barter.
Zámerom výstavy je pripomenúť významné obdobie v dejinách letectva a vyjadriť uznanie odhodlaniu a statočnosti slovenských pilotov a pozemnému personálu, ktorí spolu s českými, francúzskymi, poľskými a ďalšími letcami bojovali po boku Britov v 2. svetovej vojne.
Príbehy slovenských letcov dokumentuje fotografický, písomný a grafický materiál doplnený trojrozmernými predmetmi, ako sú uniformy či vyznamenania, získané na Slovensku, v Čechách a Veľkej Británii. V rokoch 1940-1945 pôsobilo v RAF približne 3500 českých a slovenských letcov. Výstava ponúka jedinečnú kolekciu osobných údajov jeho 321 príslušníkov zo Slovenska, vrátane 230 fotografií. V Košiciach žije napríklad 83-ročný Mikuláš Spiegel, rodák zo Zemplína, ktorý obsluhoval rádiolokátor 311. bombardovacej eskadry RAF.
Podrobnejšie sú spracované životné osudy stíhacích pilotov, generálov Jána Ambruša a Ota Smika či palubných strelcov Pavla Pukančíka a Jána Šimka. Časť výstavy mapuje cestu dobrovoľníkov po rozbití Československa nacistickým Nemeckom a ich príchod do Veľkej Británie. Dominujúci fotomateriál dopĺňa na výstave galéria vyznamenaní, uniformy, prilby, modely lietadiel, poľná pošta a vojnové zápisníky.
POPRAD
o Stať sa aspoň na chvíľu domorodcom z dažďového pralesa či správne umiestniť figúrky zvierat na veľkej plátenej mape sveta umožňuje školákom z Popradu a okolia výstava, ktorú sprístupnili v tamojšom Podtatranskom múzeu. Má názov Klíma nás spája a slovenskú verziu dostalo v októbri 2002 z Rakúska občianske združenie CEEV v Žiline. Turné v podtatranskom regióne začala putovná interaktívna výstava v Poprade, kde zostane do konca januára 2004. Školáci z Popradu-Spišskej Soboty, ktorí boli prvými účastníkmi takmer dvojhodinovej prehliadky štyroch tematických okruhov výstavy, oceňovali, že sa mohli nielen pasívne pozerať, ale aktívne spolupracovať s lektorkou. Hovorili o tom, čo vedia o skleníkovom efekte, o dažďových pralesoch a ich vplyve na klímu, ale najmä o tom, ako a prečo treba prírodu chrániť. Prakticky si preverili zemepisné poznatky, keď na mape sveta umiestňovali lístočky s názvami svetadielov či štátov a tiež drevené a plyšové figúrky zvierat na miesta ich výskytu. Podtatranské múzeum v Poprade je otvorené v utorok až nedeľu od 9.00 do 16. hodiny. Počas vianočných a novoročných sviatkov bude zatvorené 24. až 26. decembra a 1. a 6. januára.
(tasr, sita)