Iračania oslavujú pri vraku horiaceho cisternového vozidla americkej armády.
FOTO - TASR/AP
BAGDAD, WASHINGTON - Civilný správca Iraku Američan Paul Bremer mal zomrieť pri atentáte 6. decembra. „Áno, je to pravda, ale našťastie som stále nažive a stojím tu pred vami," odpovedal podľa agentúry Reuters novinárom v Basre na otázku týkajúcu sa správ o atentáte.
Americká televízia NBC vo štvrtok oznámila, že Bremer 6. decembra prežil útok na konvoj, v ktorom cestoval. Atentátnici vraj zaútočili výbušninou a ľahkými zbraňami na kolónu, v ktorej Bremer smeroval na bagdadské letisko. Automobily po paľbe rýchlo odišli a nikto nebol ranený, oznámila televízia.
V ten istý deň do Iraku pricestoval americký minister obrany Donald Rumsfeld a správa o incidente dosiaľ neinformovala. Bremer vedie civilnú správu od tohtoročného mája a vystriedal v úrade Jaya Garnera, ktorý bol do funkcie dosadený po vojne.
Američania postupne zverejňujú ďalšie podrobnosti o sobotňajšom zadržaní Saddáma. Podľa televízie ABC sa pritom podarilo zaistiť aj veľmi cenný zoznam irackých agentov, ktorí dodávali Saddámovi informácie o aktivitách amerických síl na území Iraku.
Zoznam bol ukrytý v diplomatickom kufríku, ktorý mal Saddám pri dolapení pri sebe. Listina podľa ABC obsahuje mená Iračanov, ktorí prenikli do irackých bezpečnostných síl, amerických síl i úradu dočasnej správy.
Šéf amerického tímu zbrojných expertov, hľadajúcich v Iraku dôkazy o irackých programoch na výrobu zbraní hromadného ničenia David Kay plánuje demisiu.
Chce odísť v januári údajne z rodinných dôvodov, ale poukázal aj na to, že je pátranie bezvýsledné a že niektorí jeho ľudia boli prevelení k bojovým jednotkám.
Britský denník The Independent upozornil, že hoci sa uvádza, že po zbraniach pátra 1400 inšpektorov z Iraq Survey Group, v teréne sú nasadené len dve skupiny s 20 ľuďmi.
Terčom násilností v Iraku včera boli šíiti. Pri rannom výbuchu v ich sídle v Bagdade zahynula jedna žena a osem ľudí bolo zranených. Neďaleko Bagdadu vybuchla nálož pri americkom nákladnom aute a dvaja vojaci boli zranení.
Iracká polícia zverejnila bilanciu svojich strát od konca vojny. V potýčkach s odbojom od mája zahynulo 260 členov nového irackého policajného zboru.
Popredný duchovný šíitských moslimov v Libanone šejk Muhammad Husajn Fadlalláh na piatkovej bohoslužbe v bejrútskej mešite odsúdil útoky na civilistov a políciu v Iraku a povedal, že tieto činy hraničia s „terorizmom, nie s odbojom". Fadlalláh bol pritom duchovným vodcom libanonskej šíitskej militantnej skupiny Hizballáh počas občianskej vojny v rokoch 1975 - 1990. (čtk)