Väzni z Guantanáma. FOTO - REUTERS
Teroristi sú zlé zlo a je jedno, či sú Afganci, Pakistanci alebo Američania. Jedno je tiež, či ich chytíte na Blízkom východe, v Indonézii alebo v Amerike. Tak si to aspoň myslí administratíva prezidenta Georgea Busha. Po 11. septembri sa rozhodla, že všetci a za každých okolností sú nepriateľskými vojakmi a tak sa k nim treba správať.
Štvrtok bol pre Busha v tomto smere šokom. Dva súdy nezávisle od seba povedali, že sa mýlil. Aj teroristi majú podľa súdov práva a nie každý je hneď nepriateľským vojakom. Obe rozhodnutia môžu ešte zmeniť vyššie súdy, pre Busha je to však poriadny úder.
Federálny odvolací súd v New Yorku rozhodol v prípade Joseho Padillu. Tento muž, ktorý je pôvodom z Pakistanu, je podozrivý z kontaktov na teroristickú skupinu Usámu bin Ládina al-Káida. Američania ho v júli minulého roka chytili na letisku v Chicagu. Podľa informácií od zajatých lídrov al-Káidy chcel odpáliť takzvanú špinavú bombu.
Padilla má americké občianstvo a chytili ho na americkom území. Napriek tomu ho na priamu žiadosť prezidenta Busha poslali do vojenského väzenia. Stalo sa tak prvý raz od druhej svetovej vojny.
Padilla stratil takmer všetky práva amerického občana a ako nepriateľský vojak nemal nárok na právnika či telefonát domov, nemohol si tiež prečítať svoj spis, či prezrieť si zoznam svedkov, ktorí proti nemu majú svedčiť. Bush rozhodol, že má byť izolovaný a vyšetrovať ho môžu neobmedzene dlho.
Súd povedal, že to bola chyba. Padilla patrí pred súd, ale civilný. So všetkými právami, ktoré k tomu patria.
Ďalší súd v San Franciscu rozhodoval o zajatcoch na základni Guantánamo. Tam Američania pozvážali 660 ľudí, ktorých zajali počas vojny v Afganistane a sú podozriví z terorizmu. Sú tam Afganci, Pakistanci, ale aj Briti či Austrálčania. Väčšinou bradatí muži v oranžových kombinézach a s putami na nohách a rukách žijú v klietkach.
Spojené štáty s nimi jednajú ako s teroristami. Bojovníkmi, ktorí sa podieľali, alebo chceli podieľať na útokoch proti Amerike. Preto im nepriznávajú práva, ktoré patria normálnym občanom, ale ani vojenským zajatcom.
Guantánamo je od začiatku veľkým sporom. Európa a organizácie bojujúce za ľudské práva tvrdia, že Američania tam porušujú pravidlá medzinárodného práva. Teraz sa na ich stranu pridal aj americký súd. Rozhodol, že zajatci na Guantáname majú nárok na stretnutia s právnikom.
Najzásadnejším posolstvom oboch súdov je, že prezident nemôže ani napriek výrazne posilneným právomociam po 11. septembri, rozhodovať o veciach, o ktorých majú rozhodovať súdy. Ani prezident nemôže vytvárať tieňový systém spravodlivosti.
Experti hovoria, že je dosť veľká pravdepodobnosť, že ani jedno rozhodnutie nakoniec nebude platiť a najvyšší súd ich zruší. Napriek tomu je to pre Busha prehra.
Súdy totiž spochybnili celú teóriu vojny proti terorizmu. Opäť sa objavili otázky: Je to naozaj vojna? A keď je to vojna, kde je jej bojisko?
MATÚŠ KOSTOLNÝ