FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Od 31. decembra prestávajú na Slovensku platiť dohody o pracovnej činnosti. Nepáči sa to mnohým zamestnávateľom ani zamestnancom, ktorým sa tým komplikuje život. Zamestnávatelia dohodárov využívali najmä na zastupovanie počas dovoleniek, privyrábali si tak napríklad jazykové korektorky, veľmi často na takúto zmluvu pracovali upratovačky.
Dohody sa rušia sa na základe novelizácie Zákonníka práce, ktorá bola schválená v máji. Ministerstvo práce, ktoré novelu predkladalo, zrušenie dohôd odôvodnilo tým, že „dohodárov" oproti ostatným zamestnancom znevýhodňujú, lebo im nezaručujú minimálnu mzdu či nezakladajú nárok na dovolenku.
Ministerstvu na dohodách prekážalo aj to, zamestnávatelia za dohodárov nemuseli platiť odvody, čo podľa ministra Ľudovíta Kaníka „vytváralo priestor na čiernu prácu a zneužívanie sociálneho systému".
Či to tak naozaj bolo a o koľko korún tak štát prišiel, sa asi nikdy nedozvieme. Zamestnávatelia i zamestnanci to z pochopiteľných dôvodov taja.
Jarmila Medveďová zo Slovenského živnostenského zväzu to tak „čiernobielo" nevidí. Tvrdí, že keď podnikateľ zamestnal na dohodu evidovaného nezamestnaného, dohoda podliehala všetkým odvodom, a to, či si zamestnávateľ odvodovú povinnosť naozaj plní, úrad práce mohol vyčítať z mesačných výkazov. „Stačilo ich len využiť."
Podnikateľka z Lučenca pani Čonková, si myslí, že zrušenie dohôd a ich nahradenie kratšími pracovnými úväzkami k potieraniu čiernej práve neprispeje, práve naopak. „Čím menej možností (zamestnávatelia) majú, tým viac špekulujú."
Hoci „dohodári" ani zamestnávatelia toto riešenie neprijali pozitívne, právnička Odborového zväzu Chémia Zdena Dvoranová si myslí, že „by malo priniesť aj výhody".
Aj dohodu o pracovnej činnosti totiž bolo možné zrušiť jednostranne (výpoveďou) z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. „Takže ani v tomto prípade nebol zamestnanec pri skončení pracovnoprávneho vzťahu viac chránený, a to ani nemal napríklad nárok na dovolenku (na ktorú zamestnanec na kratší pracovný čas nárok bude mať), na stravovanie či náhradu mzdy pri prekážkach v práci, ak si to výslovne nedohodol."
(joč)