samospráva v Prievidzi.
Aj vianočný program bol svojský. S temperamentným programom v ňom vystúpili deti zo súboru Dugo drom - Dlhá cesta. Škôlkari sa spontánne pridávali, hoci slovo tolerancia je pre nich zatiaľ abstraktný pojem. Riaditeľka materskej školy Elena Kytková: „Myslím si, že takto nenásilne by sa mali budovať vzťahy dvoch etník. Rómovia prišli do škôlky v predvianočnom období už druhý rok. Deti si stretnutie s nimi vlani zafixovali a už dopredu sa tešili. Hoci slovám rómskych pesničiek nerozumeli, nikomu to neprekážalo."
Ako nám povedal predstaviteľ rómskej samosprávy Marek Baláž, zamerali sa predovšetkým na deti zo sociálne slabších rodín zo základných a materských škôl vo Vesteniciach, v Prievidzi a Partizánskom. V tomto roku nadviazali pri vianočnom projekte spoluprácu aj so štátnou správou, samosprávou a kresťanskými spolkami. Práve s ich pomocou v zahraničí získali hodnotné balíky. „Kresťanské spolky v USA či Británii sa zbierajú na Vianoce pre deti prakticky celý rok. Preto aj balíčky mali značnú hodnotu - od tisíc do 1500 korún. Celkovo sme tento rok rozdali deťom balíky v hodnote dvoch miliónov," hovorí Baláž. Okrem sladkostí si deti nachádzali v balíkoch aj oblečenie, čižmičky, hračky a školské potreby.
„Náš darček deťom z majoritnej spoločnosti vnímame aj ako určité ospravedlnenie za spôsob života rómskeho etnika. Musíme si pripustiť, že štát má s naším etnikom viacero problémov. Spoločnosť nás vníma ako tých, ktorí ustavične na čosi čakajú. My sme to chceli naším projektom obrátiť. Iba ak si sami uvedomíme, že môžeme žiť inak, môžeme zmeniť aj vzťah ľudí k nám. Iniciatíva však musí vyjsť od nás samotných," konštatuje predstaviteľ rómskej samosprávy.
KVETA FAJČÍKOVÁ