"Čo nás vlastne na Vianociach fascinuje natoľko, že sme ochotní každý rok znovu absolvovať všetok ten reklamou štedro kŕmený predvianočný zhon, aby sme si pod stromčekom sľúbili, že na rok si to zorganizujeme inak a bez zhonu?" pýta sa rečnícky psychológ Štefan Matula.
Vianočným zhonom trpia najmä deti, na ktoré sa niekedy ani počas sviatkov nedostane toľko pozornosti od rodičov, koľko by potrebovali. „Komunikáciu s deťmi sme obmedzili na tri hlavné otázky: Naučil si sa? Čo bolo v škole? Máš úlohy?,“ tvrdí košická psychiatrička T. Rósenbergerová. Podľa nej sa s deťmi sa nielen málo rozprávame, ale aj málo hráme. „Nech každý otec či matka porozmýšľa, kedy sa naposledy hral s deťmi,“ dodáva.
Psychológovia upozorňujú aj na nový fenomén, ktorý sa objavuje v ich ambulancicáh: dnešné deti majú problém s tým, o čom tie sviatky vlastne sú. „Deti, ktoré doma oslavujú Vianoce po novom, sú v materskej a základnej škole konfrontované s názormi detí, ktoré prichádzajú s tradičným kresťanským chápaním týchto sviatkov. Doma sa potom deti pýtajú, kde je pravda,“ hovorí Š. Matula.
Dodáva však, že všetci sa však v podstate zhodneme na jednom. "Psychologickým zmyslom Vianoc je možnosť užiť si aspoň pár dní pokoj a lásku, odpustenie a zmierenie v kruhu najbližších."
My dospelí by sme mali toto kúzlo vyčariť - aj keď len na pár hodín - v našej vlastnej rodine.
Ako na to? Čo povedať deťom, ktoré zistili, že Ježiško darčeky pod stromček nedáva? Alebo tým, ktoré sa nedočkali tých darčekov, ktoré chceli?
Plus niekoľko tipov na to, ako pripraviť spolu s deťmi jednoduché vianočné darčeky pod stromček.
To všetko v utorok, v prílohe Škola a rodina.