Irackí susedia sa chystajú žalovať Saddáma. V krajine zatiaľ pokračujú operácie americkej armády. FOTO - REUTERS
Irak, Irán, Kuvajt, Libanon, Izrael a Spojené štáty pripravujú zoznamy Saddámových zločinovNecelý týždeň po zadržaní Saddáma Husajna je pravdepodobné, že bývalý diktátor bude spravodlivosti čeliť na území Iraku. Hoci nie je jasné, kedy sa tak stane, ani ako bude súd s ním vyzerať, pripravujú sa už zoznamy jeho zločinov.
Najrozsiahlejší zrejme vypracuje Iracká vládna rada, ktorej niektorí predstavitelia už aj prezradili, že budú pre bývalého prezidenta žiadať trest smrti. Husajn sa však okrem toho bude zodpovedať aj zo zločinov, ktoré spáchal mimo Iraku. Viacero krajín vyhlásilo, že využijú príležitosť a zostavia vlastné žaloby.
Ako prvý tak urobil Irán, ktorý sa už v pondelok poponáhľal s vyhlásením, že sa so svojím súhrnom obvinení zúčastní na akomkoľvek súde, ktorý by mohol Saddáma potrestať za 300-tisíc Iráncov, ktorí zomreli počas osemročnej iracko-iránskej vojny.
Hoci žalobu pripraví aj Kuvajt, Izrael, Libanon a Spojené štáty, je možné, že práve iránske sťažnosti budú najzávažnejšie. Nielen pre počet obetí, ale aj pre značný dosah, ktorý vojna na Irán mala.
Teherán preto žiada aj finančné odškodnenie. Celkovo ide o 100 miliárd dolárov. Väčšinu peňazí by mal dostať prostredníctvom OSN, no časť by mala vyplatiť aj iracká vláda.
Predseda Irackej vládnej rady Abdul Azíz al-Hakím povedal, že Irak je pripravený svojmu východnému susedovi vyjsť v ústrety a o odškodnom minimálne diskutovať.
Analytici zdôrazňujú, že iracké uznanie práva na odškodné môže byť predzvesťou zlepšenia vzťahov týchto dlhodobo znepriatelených krajín. Predseda irackej vládnej rady je totiž aj šéfom najsilnejšej šíitskej strany v Iraku. Tá s Teheránom vychádza dobre, pretože v Iráne mala počas Saddámovej vlády svoje sídlo. BBC pripomína, že strana šíitov bude zrejme súčasťou aj budúcej irackej vlády. Je teda pravdepodobné, že kontakty s Iránom sa budú prehlbovať aj naďalej.
Ostatné krajiny (zatiaľ) o peniazoch nehovoria a tvrdia, že im ide predovšetkým o potrestanie Saddámových zločinov. Neoblomní sa v tomto javia predovšetkým Kuvajt a Izrael, na ktorých Saddám pred dvanástimi rokmi zaútočil. Ako budú v presadzovaní spravodlivosti úspešní, však bude závisieť od mnohých okolností, ktoré dnes ešte ťažko predvídať.
Jednou z nich môže byť aj sila Saddámovej obhajoby. Od soboty sa prihlásilo už niekoľko právnikov, ktorí chcú bývalého prezidenta zastupovať. Zatiaľ posledným je Muhammad abú Husajn z Bahrajnu. Saddámove zločiny síce úplne nepopiera, „keďže ich však Amerika celé roky zakrývala, musí za ne tiež niesť zodpovednosť".
MARIAN MAJER