Podľa dokumentu urobila demokracia pokroky v 25 krajinách, naopak iba v 15 došlo oproti predchádzajúcim rokom k jej obmedzeniu. „Svet smeruje k väčšej slobode a demokracii," povedala riaditeľka organizácie Jennifer Windsorová.
Štúdia zahŕňa 88 štátov s 2,8 miliardy obyvateľmi do kategórie „slobodných" krajín, kde sa ich občania tešia základným ľudským právam, konajú sa tu slobodné a spravodlivé voľby a média sú nezávislé. Medzi tieto krajiny patrí podľa Freedom Housu aj Slovensko.
Ďalších 55 krajín je v kategórii „čiastočne slobodných", kde sú politické a občianske práva obmedzené.
V 49 „neslobodných" krajinách neexistujú základné práva a ich režimy charakterizujú represie, korupcie, násilie a diskriminácia. Z týchto „neslobodných" krajín Freedom House špeciálne kritizuje osem - Barmu, Kubu, Líbyu, Severnú Kóreu, Saudskú Arábiu, Sudán, Sýriu a Turkmenistan.
Súčasne však organizácie upozorňuje na to, že počet týchto najhoršie hodnotených krajín je najnižší za 31 rokov, odkedy „demokratický" rebríček zostavuje. V roku 2003 je podľa správy 46 percent krajín slobodných, kým pred 30 rokmi ich bolo 29 percent. „Neslobodných" je 25 percent a v roku 1973 ich bolo 43.
V porovnaní s minulým rokom sa politické a osobné slobody tento rok zlepšili napríklad v Argentíne, Burundi, Keni a Jemene. Argentína sa presunula z „čiastočne slobodných" krajín medzi „slobodné" čiastočne pre demokratické zvolenie prezidenta Nestora Kirchnera. V Burundi, kde za desať rokov občianskej vojny zahynulo viac ako 200-tisíc ľudí, sa do vlády dostali aj skupiny reprezentujúce väčšinový kmeň Hutuov. Krajina si tak polepšila o kategóriu a je „čiastočne slobodná".
Medzi „neslobodné" krajiny poklesli naopak Mauritánia či Bolívia, rovnako ako po marcovom vojenskom prevrate Stredoafrická republika a Azerbajdžan, kde sa stal prezidentom syn doterajšieho šéfa štátu Ilcham Alijev.
Správa pripúšťa, že násilné metódy teroristov môžu „dramaticky obmedziť základné ľudské slobody", ale niektoré krajiny tiež zneužívajú boj s terorizmom „ako vysvetlenie ich pokračujúcich tvrdých a neospravedlniteľných represií a zastrašovania odporcov". K týmto krajinám radia Uzbekistan a Čínu. (čtk, kos)