Budapešť 18. decembra (TASR) - Slovensko a Maďarsko majú rovnaké problémy v oblasti čerpania a využitia štrukturálnych a kohéznych fondov. Povedal to dnes v Budapešti po rokovaní s podpredsedom slovenskej vlády Pálom Csákym maďarský minister bez kresla zodpovedný za európsku integráciu Endre Juhász.
Podľa jeho slov sa pre obe krajiny otvárajú významné finančné zdroje, a vlády oboch krajín vyvíjajú veľké úsilie, aby tieto zdroje rýchle, cielene a účinne využili.
Slovenský vicepremiér informoval, že vláda SR dostala pred asi polrokom vážne varovanie od EÚ, lebo určitý vedúci predstavitelia Európskej komisie vyjadrili názor, že Slovensko má nedostatky v príprave na členstvo v únii a čerpanie fondov.
"V zmysle poverenia vlády som zobral tieto veci dosť tvrdo do rúk v ostatnom polroku, a som rád, že v novembrovom hlásení je už podstatne pozitívnejší obraz o Slovensku," povedal Csáky. Napriek tomu považuje za dôležité, aby sa vzájomne učili krajiny zo svojich skúseností a vykonali určitú harmonizáciu. Po rokovaniach so španielskym, slovinským a českým kolegom bola dnes na rade výmena skúseností s Maďarskom, povedal vicepremiér.
Partneri hovorili aj o možnostiach prijatia vládnych záruk v procese financovania čerpania fondov, ďalej o tom, do ktorých systémov bude možné vpustiť komerčné banky a za akých okolností, o zabezpečení spolufinancovania, o právnych normách, na základe ktorých sa proces premostí od januára 2004 do májového vstupu krajín do únie.
Csáky v reakcii na otázku súvisiacu s pesimizmom slovenských občanov pred vstupom do EÚ povedal, že po rokoch izolácie sa podarilo po roku 1998 pomerne rýchlo dostať z nedobrej situácie a v ľuďoch sa vytvorila určitá eufória, možno až príliš vysoké očakávanie.
"Teraz vnímajú aj vnútorné problémy únie v súvislosti s tvorením ústavy, nadprodukciou ocele a vnímajú aj to, že rozšírenie nebolo také veľkorysé aj z toho finančného hľadiska, ako sme si predstavovali," poznamenal vicepremiér a dodal, že k tomu prispeli aj reštriktívne opatrenia vlády. Ľudia ich v podvedomí spájajú s novými pomermi a možno aj členstvom v EÚ. Csáky však odmieta takéto spájanie, vstup do únie považuje za historický krok, ktorý by bolo chybné vnímať iba cez prizmu aktuálnych každodenných problémov.
V slovenskej delegácii boli štátny tajomník rezortu výstavby a regionálneho rozvoja Zsolt Lukács, štátny tajomník ministerstva kultúry Jószef Kvarda a predsedníčka Úradu pre verejné obstarávanie Rozália Molnárová.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) ed Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový záznam.