
Spoločnosti dali najavo, že hľadajú cesty, ako zrušiť fúziu s čo najmenšími nákladmi. Útočné vyjadrenia však podľa analytikov naznačujú, že rozchod oboch partnerov bude veľmi dramatický.
Fúzia by mala byť podľa predbežných dohôd zrušená novou zmluvou, aby akcionári Sibenfťu nemuseli platiť vysoké penále. O tejto dohode sa ale len začalo rokovať a zatiaľ stále platí zmluva o fúzii.
Jukos na základe nej žiada, aby do platnosti novej dohody plnil Sibnefť jeho vôľu a rešpektoval tak príkazy svojho majiteľa. To však Sibnefť rázne odmieta. „Minulý týždeň sa uskutočnili predbežné rokovania, na ktorých sme hovorili o spôsoboch, ako dospieť k dohode, ktorá zruší skôr uzavretú dohodu," povedal viceprezident Jukosu Jurij Bejlin. Mal na mysli rokovania, ktoré sa viedli v Londýne medzi Jukosom a zástupcami Romana Abramoviča, kľúčového akcionára Sibnefťu.
Vzhľadom na zrušenie pôvodnej dohody o fúzii Jukos nebude od konkurenta žiadať stornovací poplatok vo výške jednej miliardy dolárov. „Dotyčná miliarda sa týkala inej dohody, ktorá už bola ukončená. Teraz rokujeme o novej dohode, ktorá ešte nie je podpísaná," povedal Bejlin. Jukos doteraz trval na tom, že Sibnefť mu za odstúpenie od fúzie musí zaplatiť kompenzáciu, pretože partner od plánu zlúčenia odstúpil jednostranne. Súčasné navrhované šalamúnske riešenie rozchodu by tak zbavilo Sibnefť povinnosti Jukosu zaplatiť penále. Jukos však za to bude mať v Sibnefte do vypracovania novej dohody hlavné slovo.
Jukos to vzápätí využil, keď na utorkovom valnom zhromaždení nariadil Sibnefťu hlasovať pre zmeny v stanovách firmy. Jukos súčasne predal zoznam svojich ľudí, ktorí by sa mali dostať do správnej rady Sibnefťu. Druhé valné zhromaždenie, na ktorom sa bude hlasovať o zložení vedenia, sa má podľa Bejlina konať 30. decembra.
Sibnefť však v správe pre akcionárov požiadavky Jukosu tvrdo odmietol a oznámil, že v utorok bolo potvrdené doterajšie vedenie firmy. Jukos údajne nepredložil nominácie na členov rady včas. Od 1. januára si chce Sibnefť vládnuť sám. Vedenie Jukosu však dalo jasne najavo, že v tom prípade bude vyjednávanie ešte veľmi tvrdé.
(čtk, reuters)