Od budúceho roka už nebude treba chodiť vybavovať formality na katastrálny úrad. Cestu ušetrí pripojenie na internet. ILUSTRAČNÉ FOTO - SME
BRATISLAVA - Od februára sa bude dať na internete zistiť, kto vlastní akú nehnuteľnosť. Prvé získané výpisy zo zverejneného katastra nehnuteľností však budú mať iba informačný charakter bez právnej sily. Portál katastra tak bude fungovať ako napríklad stránka obchodného registra.
„Sprístupnenie údajov z katastra nehnuteľností zrýchli, zjednoduchší a skvalitní prístup ľudí k informáciám," tvrdí vedúci odboru centrálnych databáz Geodetického a kartografického úradu Pavol Kvarda. Prezeranie stránky však nebude zadarmo. „Presný cenník bude známy v novom roku," povedal Andrej Vojtiško z Úradu geodézie, kartografie a katastra.
Na to, aby si mohol užívateľ vyhľadať potrebné informácie, si bude musieť zriadiť na stránke užívateľské konto - zadá meno a heslo. Potom si naň uloží ľubovoľný kredit - prevedie na konto čiastku peňazí. „Pri každom stiahnutí informácií sa softvér užívateľa spýta, či je ochotný zaplatiť za ne danú sumu, napríklad päťdesiat korún. Ak áno, systém mu ich stiahne z jeho kreditu," opisuje fungovanie systému Vojtiško. Pre užívateľa, ktorý nebude portál potrebovať často, by mal podľa neho stačiť tisíckorunový kredit.
Prví užívatelia portálu budú však mať prístup k informáciám zadarmo. „Bezplatné získavanie informácií bude časovo ohraničené, zatiaľ nevieme, koľko takýchto ľudí bude," povedala Soňa Žehnajová, marketingová pracovníčka spoločnosti Ness Slovakia, ktorá celý softvér vymyslela a aplikovala pred siedmimi rokmi aj v Česku.
Problém v prevádzkovaní takejto stránky môžu spôsobiť neaktuálne údaje. „Sem-tam sa stane, že je k nehnuteľnosti priradený nesprávny vlastník. Majiteľka sa napríklad vydá a úradu neoznámi zmenu priezviska," sťažuje sa Kvarda.
Spustenie stránky je podľa neho iba začiatok on-line verzie katastra. V priebehu niekoľkých rokov by sa mal dať vklad do katastra vybaviť elektronicky. „Čakáme hlavne na to, ako sa skončí technická realizácia elektornického podpisu," dodáva Kvarda. Ľudia by si tak mohli rýchlejšie vybaviť napríklad hypotekárny úver. „V prípade, že by takýto systém fungoval spoľahlivo, doba vybavovania hypoúverov by sa určite skrátila," tvrdí hovorca OTP Banky Norbert Lazar.
Za bezproblémový chod katastrálneho portálu bude zodpovedná firma Ness Slovakia so sídlom v Holandsku v spolupráci so spoločnosťou Slovanet. Projekt sa realizuje aj za pomoci Úradu geodézie, kartografie a katastra. Systém podľa Ness finančne podporil fond Phare a ďalšie peniaze sa majú získať z poplatkov užívateľov.
(im)