Najvýznamnejším kultúrno-hospodárskym a administratívnym centrom nielen tejto časti Turčianskej kotliny, ale aj celého Turca je okresné mesto Martin.
V povedomí Slovákov je známe predovšetkým ako centrum národného a kultúrneho života na Slovensku od polovice 19. storočia. V minulosti sa nazývalo aj Svätý Martin, v rokoch 1863 až 1951 Turčiansky Svätý Martin a od roku 1951 Martin.
Najstaršou stavebnou pamiatkou mesta je rímskokatolícky kostol sv. Martina z druhej polovice 13. storočia. Postavili ho v románskom slohu na mieste staršej drevenej svätyne z 10. storočia. Ďalšou sakrálnou dominantou mesta je evanjelický kostol, ktorý postavili po vydaní Tolerančného patentu v roku 1784. Dominantou Námestia SNP je budova bývalého Župného domu z roku 1740. Po rozsiahlej rekonštrukcii sa budova v roku 1983 stala sídlom Turčianskej galérie, v ktorej umiestnili stálu expozíciu Výtvarné umenie Turca od gotiky po 20. storočie.
Slávnou históriou dýcha aj blízka budova Slovenskej sporiteľne (bývalá Tatra banka). Dňa 30. októbra 1918 v nej zasadala obnovená Slovenská národná rada a vyhlásili tu tzv. Martinskú deklaráciu. Neďaleký Národný dom plnil v minulosti úlohu centra mestského kultúrneho života.
Prvá budova Slovenského národného múzea stojí neďaleko Národného domu. Nachádza sa v nej Turčianske múzeum Andreja Kmeťa. V súčasnosti je tu inštalovaná stála expozícia Príroda Turca. Druhá budova Slovenského národného múzea stojí na Malej hore. Jej priestory dnes využíva Etnografické múzeum.
Symbolom alebo aj synonymom Martina je Matica slovenská. Táto celonárodná kultúrna ustanovizeň Slovákov vznikla v roku 1863 ako výsledok slovenského národného úsilia a položila základy slovenskej vedy, knihovníctva a múzejníctva. Prvú budovu Matice slovenskej začali stavať v roku 1864. Od rekonštrukcie v osemdesiatych rokoch 20. storočia je sídlom Slovenského národného literárneho múzea so stálou expozíciou Najstaršia slovenská literatúra. Druhá budova na ulici P. Mudroňa je sídlom viacerých pracovísk Matice a tretia na Hostihore je sídlom Národnej knižnice, ktorá uchováva vyše tri milióny kníh a dokumentov.
V Martine sa narodili viacerí slovenskí kultúrni dejatelia a pôsobili tu poprední spisovatelia, básnici, dramatici a osvetoví pracovníci. Mnohých z nich pochovali na Národnom cintoríne, ktorý vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.
V mestskej časti Jahodnícke háje možno nájsť Múzeum slovenskej dediny, najväčšiu expozíciu objektov ľudovej architektúry na Slovensku. (Úryvok z kapitoly Martin)
Súťažná otázka:
Ako sa volá stredisko turistiky a zimných športov na západnom okraji Martina?
Správne odpovede posielajte na adresu vydavateľstva DAJAMA. Výherca bude odmenený novým turistickým sprievodcom Turiec, z ktorého pochádza náš tip na výlet.