Neďaleko drážďanského sídliska v Johannstadte vyrastie panelákové múzeum. FOTO - ČTK
„Nadišiel čas, aby sme vybudovali prvé múzeum socialistickej panelovej výstavby," myslí si autor myšlienky Werner Ehrlich. Projekt začal uskutočňovať na predmestí Drážďan a akýsi skanzen tam chce otvoriť v lete na budúci rok. Ako stvorený pre múzeum je priestor bývalej panelárne vo štvrti Johannstadt, kde zastavili výrobu hneď po zvrhnutí Nemeckej demokratickej republiky v roku 1990. Pustatinu po zbúranej továrni medzitým sčasti zaplnilo detské ihrisko a dráha pre skateboardistov. Teraz pribudne múzeum.
To všetko obklopuje ďalší ideálny areál, a to rozsiahle panelové sídlisko. Panely všade, kam len oko dovidí. Sídlisko je síce čím ďalej tým anonymnejšie, ale viaceré domy sa rekonštruujú a vyzerajú pôvabnejšie, ako na sklonku existencie NDR.
„Jadrom bude betónová časová os ako žijúce miesto pre umenie," opisuje svoju predstavu Ehrlich. Návštevník vraj zažije kus nemeckej histórie. Na ploche 1700 štvorcových metrov narazí okrem iného aj na betónovú drvinu, kovové dverové rámy, stavebné diely či silo so štrkom. Zo zachovalej vrátnice sa stane náučný kabinet. Medzi všetkým budú informačné panely.
Tí, ktorí majú radšej aktívnejší prístup, si zlisujú aj svoj vlastný panel. Umelci sa majú potom možnosť zvečniť na posledných originálnych paneloch vyrobených v továrni. V lete sa budú po večeroch premietať pod šírym nebom filmy. „Ľudia zasa zistia, v akej fajnovej štvrti bývajú," tvrdí Ehrlich.
Do projektu sa zapojí aj írsky architekt Ruairi O'Brien, ktorý už v Drážďanoch vytvoril múzeum spisovateľa Ericha Kästnera. V „panelárni" pripomenie aj miestne historické udalosti, akými boli útok napoleonských vojsk na Drážďany pred 190 rokmi alebo ničivé bombardovanie mesta západnými spojencami vo februári 1945.
Pozemok patrí jednej berlínskej realitnej firme, stavebné práce pomôže riešiť pracovný úrad zo svojich rezerv nezamestnaných. Ehrlich sa pritom bráni podozreniam, že využíva takzvané ostalgie alebo módny smútok niektorých ľudí po živote na kedysi totalitnom východe Nemecka. Nechce vysvetľovať, ako sa žilo v NDR. „Chcem ukázať, že panely nie sú len šrotom," hovorí.
Na východe Nemecka je asi milión voľných bytov, prevažne v panelovej zástavbe. Nemecká vláda predvlani rozhodla, že sa do roku 2009 zbúra 350-tisíc bytov. Demolizácia, ale aj pokračujúca modernizácia a rekonštrukcia bytového fondu bude stáť 2,7 miliardy eur. (čtk)