Na pobočke Sociálnej poisťovne v mieste trvalého bydliska treba spísať žiadosť o priznanie starobného dôchodku. Kto žije mimo miesta svojho trvalého bydliska a zo zdravotných dôvodov nie je schopný pricestovať do pobočky v mieste trvalého bydliska, môže žiadosť spísať aj v pobočke v mieste prechodného pobytu. S tým, kto nemá na území Slovenska trvalý pobyt, žiadosť spisuje ústredie Sociálnej poisťovne.
Doklady potrebné na spísanie žiadosti:
* platný preukaz totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas),
* doklad o ukončení vzdelania (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom a pod.) alebo potvrdenie školy o trvaní neukončeného štúdia po skončení povinnej školskej dochádzky,
* vojenská knižka alebo doklad vydaný vojenskou správou,
* rodné listy detí alebo rozhodnutie príslušného orgánu, na základe ktorého bolo dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov. V prípade úmrtia dieťaťa pred dovŕšením 18 rokov aj úmrtný list alebo výpis z matriky; ak dieťa bolo v starostlivosti inej osoby alebo ústavu, aj doklad o trvaní takejto starostlivosti.
* ak sa matka po rozvode starala o deti, aj rozhodnutie súdu o tom, že jej boli zverené.
* rozhodnutie Sociálnej poisťovne o dôchodku manžela, ktorému bol dôchodok upravený z dôvodu jediného zdroja príjmu.
K žiadosti treba priložiť najmä
potvrdenia o obdobiach:
* evidencie nezamestnaných hľadajúcich zamestnanie pred 1. januárom 2001
* poberania podpory v nezamestnanosti od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003
* hodnoverný doklad (najmä evidenčný list dôchodkového zabezpečenia, potvrdenie zamestnávateľa, prípadne jeho právneho nástupcu), z ktorého je zrejmé odkedy - dokedy trvalo zamestnanie
* potvrdenie zamestnávateľa o dobe zamestnania pred 1. májom 1990 v štátoch, s ktorými Slovenská republika nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení, potvrdenie preukazujúce občianstvo žiadateľa v čase takéhoto zamestnania.
Kedy treba aj ďalšie doklady
* Ak sa žiada o priznanie dôchodku po dátume vzniku na dôchodok, treba pripojiť potvrdenie zamestnávateľa o sume vymeriavacieho základu dosiahnutého od dňa vzniku nároku na starobný dôchodok do konca kalendárneho roka, v ktorom vznikol nárok na dôchodok. To platí aj pre žiadateľov, ktorí dosiahli dôchodkový vek pred 1. januárom 2004 a boli naďalej zamestnaní k 31. decembru 2003.
* Ak sa žiadateľovi exekuuje príjem, treba pripojiť potvrdenie o výške dosiaľ vykonaných zrážok.
* Poberateľ výsluhového alebo invalidného výsluhového dôchodku musí priložiť aj potvrdenie o dobe služobného pomeru, ktoré vydal útvar sociálneho zabezpečenia ministerstva alebo Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia. Ak žiadateľ pracoval ako príslušník Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Železničnej polície, colník, príslušník ozbrojených síl, je potrebné pripojiť potvrdenie zo spomenutých útvarov, či získanou dobou služby spĺňa nárok na výsluhový dôchodok.
Doklady treba predložiť v origináli, prípadne v kópii overenej notárom.
Čo robiť, ak potvrdenie chýba?
Často chýba najmä dôkaz o dobe zamestnania. Preukazuje sa evidenčným listom dôchodkového zabezpečenia. Dobu zamestnania však možno preukázať aj iným spôsobom, napríklad pracovnou zmluvou, písomným potvrdením zamestnávateľa alebo jeho právneho nástupcu, potvrdením začiatku a ukončenia zamestnania v pracovnej knižke. Vo výnimočných prípadoch možno predložiť vyhlásenie žiadateľa a dvoch svedkov, ktorí so žiadateľom spolupracovali. Vyhlásenie musí byť podpísané u notára či na matrike. Pre Sociálnu poisťovňu však z tohto vyhlásenia nevyplýva automaticky povinnosť uznať dobu zamestnania, má právo overovať a porovnávať dôkazy.
Tlačivo na takéto vyhlásenie vydáva Sociálna poisťovňa.