Jon Johansen, slávny DVD Jon.
FOTO - TASR/AP
Belgicko sa už tri roky pýši novým prísnym zákonom proti hackerom, ale až teraz sa internetovej polícii podarilo chytiť človeka, ktorý ho porušil. Britz, majiteľ malej počítačovej firmy, sa stal prvým Belgičanom odsúdeným len za pokus nabúrať sa do cudzieho počítača.
Britza prezradila úporná snaha zlomiť bezpečnostný zámok systému konkurenčnej firmy. V noci zo 4. na 5. januára 2002 sa Britz 4184-krát pokúsil preniknúť na server konkurenčnej firmy euroregio.net. Neúspech mu nedal spať. Na druhý deň sa pokúsil ku konkurencii vlámať znovu, a to 3966-krát. O týždeň 9432-krát. Systém nereagoval na žiadne heslo - zato zareagovala federálna polícia.
Podľa zákona mu hrozili 3 mesiace až rok väzenia. Vyviazol s pokutou 1000 eur, ale čaká ho ešte proces o úhradu škody za zablokovanie serveru.
Oveľa lepšiu mienku ako o Britzovi má asi hackerské spoločenstvo o slávnom DVD Jonovi, školákovi, ktorý rozzúril Hollywood. V nórskom Osle proti nemu obnovili pojednávanie v rovnakom čase, ako odsúdili Britza.
Jon Johansen pred piatimi rokmi (mal vtedy 15) vymyslel program, ktorým sa dal prelomiť ochranný kód filmových nahrávok DVD pred kopírovaním. Johansen zverejnil svoj program na internete ako výraz svojej „autorskej slobody".
Súd o porušení autorských práv s firmou Motion Picture Association of America, ktorá spravuje hollywoodske štúdiá, vyhral. Médiá vtedy proces nazvali „bojom kybernetického Dávida s korporatívnym Goliášom".
V pondelok prvý raz odsúdili hackerov aj v Maďarsku. Traja mladíci dostali podmienečné tresty v rozmedzí od jedného roku a desiatich mesiacov do dvoch rokov.
Hackeri v januári 2000 poškodili webovú stránku najväčšieho maďarského poskytovateľa internetových služieb Elender Rt. a umiestnili na nej mená a heslá predplatiteľov služieb firmy. Prístup k internetu cez Elender preto tri dni nefungoval.
Kým Európa debatuje o legislatíve a internetovej štátnej polícii, v Spojených štátoch už z boja proti hackerom vzniká dobrý biznis. Firmy špecializujúce sa na bezpečnosť na sieti celé mesiace sledujú podozrivé pohyby a snažia sa predpovedať, aké slabé miesto má ten či oný hacker na muške, píše BBC.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ