Týždeň po explozii toulouskej chemičky AZF, špecializovanej na výrobu hnojív, viac ako 300 ranených je stále hospitalizovaných a 34 z nich sa náchadza v kritickom stave. Silná tlaková vlna, spôsobená výbuchom skladiska chemických látok, sa 21. septembra prehnala len päť kilometrov od historického centra metropoly juhozápadného Francúzska.
Explózia si vyžiadala 29 obetí, viac ako 2-tisíc osôb bolo zranených a priľahlé štvrte mesta, ktoré patria k najhustejšie obývaným, boli silno postihnuté. Dvetíc päťsto osôb stratilo strechu nad hlavou a 3 500 bytov je odrezaných od elektrického prúdu.
Premiér Lionel Jospin v piatok 28. septembra zverejnil v Toulouse vládny program na podporu postihnutých vo výške viac ako 1,5 miliardy frankov (10 miliárd korún), zatiaľ čo chemický koncern TotalFinaElf, majiteľ továrne, už uvoľnil 30 miliónov frankov (200 miliónov korún). Lionel Jospin ubezpečil obyvateľov Francúzska, že výsledky vyšetrovania príčin explózie budú zverejnené „v zmysle úplnej transparentnosti“. Prvé výsledky zatiaľ podľa všetkého uprednostňujú ako príčinu nehody nedbanlivosť a nedostatočné rešpektovanie bezpečnostných opatrení.
Akékoľvek sú príčiny výbuchu, existencia tejto časovanej bomby uprostred husto obyvaných oblastí - v bezprostrednej blízkosti továrne žije 30-tisíc osôb - je v súčasnosti považovaná za opovážlivú nezodpovednosť. To však až príliš neskoro dáva za pravdu obyvateľom mesta a ekologickým hnutiam, ktoré už roky bojujú za delokalizáciu továrne. Rozvoj urbanizácie špôsobil, že mesto zhltlo okolité vidiecke oblasti, kde sa nachádzala chemička. Miestne zastupiteľsvo v tejto súvislosti poukazuje na priamu zodpovednosť štátu, ktorý jediný mal až do roku 1982 právo udeľovať stavebné povolenia. Miestna samospráva však paradoxne ešte v roku 2000 schválila rozšírenie produkčnej kapacity chemičky.
Ekonomický realizmus, snaha čeliť nezamestnanosti a daňové príjmy z fabriky zvíťazili nad požiadavkou kolektívnej bezpečnosti. Explózia rozvírila polemiku o bezpečnosti mestských zón. V súčasnosti sa vo Francúzsku nachádza viac ako 1 250 priemyselných objektov, ktoré su klasifikované ako nebezpečné, z čoho tretina je v blízkosti husto obývaných oblastí. Niekoľko desiatok z nich spracúva rovnaké chemické látky, ktoré spôsobili explóziu v Toulouse. Premiér Jospin oznámil posilnenie kolektívu inšpektorov rizikových priemyselných objektov a vytvorenie miestnych výborov na prevenciu rizika, ktorých cieľom bude zamedziť konštrukciu nových stavieb v rizikových zónach a určovať normy na konštrukciu nových budov.
PRE SME - ROMAN KRAKOVSKÝ