Afrika a bin Ládin - trochu zvláštne spojenectvo

Politický, hospodársky a spoločenský vývoj Afriky v deväťdesiatych rokoch najviac skomplikoval islamský fundamentalizmus v kombinácii s medzinárodným terorizmom. V čase, keď sa v Afrike udomácnil Usáma bin Ládin, sa obidva fenomény vymkli spod kontroly.

Studená vojna Afriku zredukovala na dejisko ideologických roztržiek medzi Spojenými štátmi, Sovietskym zväzom a ich regionálnymi spojencami. Po jej skončení sa vo svete dôležitosť Afriky zredukovala.

„Ak vo východnej Európe koniec studenej vojny prebudil nacionalistické vášne,“ napísal vtedy politológ a bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger, „v Afrike táto udalosť dostala jasný náboženský rozmer.“

Nikde vo svete preto začiatkom deväťdesiatych rokov neprebiehal nekompromisnejší boj o náboženské presvedčenie ako v Afrike. Jej potenciál si naplno uvedomili viaceré islamské fundamentalistické zoskupenia. V retrospektíve medzi nimi vynikajú teroristická organizácia Al-Kaída (Základňa) a jej zakladateľ Usáma bin Ládin.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bin Ládin sa pritom na africkej pôde ocitol nedobrovoľne, keď mu tu v roku 1991 pri jeho úteku zo Saudskej Arábie poskytla azyl sudánska islamská vláda. Jej členovia Ládinovu prítomnosť v Chartúme privítali. Investoval do domácej infraštruktúry a nákladnej občianskej vojny proti kresťanským separatistom na juhu krajiny.

Sem sa datujú aj dva diametrálne odlišné sudánske portréty bin Ládina. Na jednej strane figuruje úspešný podnikateľ, bezúhonný občan a filantrop, ktorý prostredníctvom stavebných a investičných firiem pomáha zdevastovanej krajine. Na druhej strane ide o vysokoprofilového stúpenca islamského fundamentalizmu a sponzora medzinárodného terorizmu.

„Ofenzíva, akú dnes v Afrike predvádza islam, je bezprecedentná,“ tvrdí juhoafrický historik Jan Pienaar. „V tradičných islamských krajinách ako Alžírsko sa prejavila vlnou fundamentalizmu a násilia. Tradičné kresťanské enklávy ako Nigéria naopak posunula na pokraj náboženského konfliktu. Tento proces by bol nemysliteľný bez pomoci militantných islamských organizácií,“ dodáva Pienaar.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je nijakým tajomstvom, že bin Ládin, tak ako iní fundamentalisti, podporuje vznik panislamského štátu. Teória ho prezentuje ako teokratické zriadenie podľa vzoru iránskej revolúcie. V praxi má odstrániť prozápadné arabské režimy a následne združiť islamské krajiny do jedného celku ako mocenskú protiváhu Západu.

Pozoruhodná je v tejto súvisloti aj podpora, akej sa panislamizmu dostáva od africkej verejnosti nielen v tradičných islamských krajinách na sever od Sahary. Podľa sociológov ide jednoznačne o výraz rozčarovania zo Západu - korene frustrácie treba hľadať v období kolonializmu a studenej vojny.

„Na rozdiel od kresťanstva islam v Afrike neuplatňuje rasové predsudky,“ vysvetľuje britský sociológ Marvin Logan. „Panislamský štát navyše na čerstvých afrických moslimov apeluje spoločnou identitou, akú im nikdy neponúkli ani Európania, ani ich vlastné krajiny po získaní nezávislosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Bin Ládinovo africké dobrodružstvo sa skončilo náhle v roku 1996, keď ho sudánska vláda ako iniciátora teroristických útokov na americké ciele zo strachu pred odvetou vypovedala do Afganistanu. Bin Ládin africkú pohostinnosť oplatil bombovými útokmi na americké veľvyslanectvá v Keni a Tanzánii, pri ktorých v lete roku 1998 prišlo o život vyše dvesto ľudí.

Bin Ládin sa však do Afriky ešte môže vrátiť. Západné tajné služby dnes poukazujú na chaotické pomery a protizápadné emócie v krajinách ako Somálsko, Sudán a Líbya, ktoré by mu výmenou za zvyčajnú filantropiu mohli na úteku z Afganistanu poskytnúť útočisko.

PRE SME - ROMAN LIPTÁK,

Pretória

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 410
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 266
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 407
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 730
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu