
Ani americká CIA nemá istotu. Podľa všetkého však Taliban tentokrát nezavádza a bin Ládin je skutočne v Afganistane.
Najpravdepodobnejšia možnosť je, že sa ukrýva na juhovýchode krajiny, v horách niekde medzi Kábulom a Kandahárom. Podľa bývalého šéfa operácii CIA Jacka Devina bin Ládin veľmi dobre pozná nedostupné jaskyne v horách. Aby ho americké špeciálne jednotky našli, budú musieť prehľadať každú jaskyňu. „Z pekných obrázkov z lietadiel tieto jaskyne neuvidíte. Keď ho skoro nenájdeme, budeme musieť znášať ešte aj zlé počasie,“ hovorí Devine.
Je pravdepodobné, že americkí špeciálni vojaci už sú v Afganistane a hľadajú ho. Katarská televízia informovala, že niekoľkí padli do zajatia. Taliban to však popiera, Pentagon odmieta komentovať. Jeden z vodcov afganskej opozície Abdalláh Abdalláh včera poprel, že by na území ovládanom opozičnými jednotkami boli americkí vojaci.
Podľa iných informácii CIA bin Ládin už nie je v Afganistane. Kam by mohol ísť? Analytici hovoria o troch miestach: Somálsko, Čečensko a severný Pakistan.
Ak nie je v Afganistane, prečo potom Taliban vyhlasuje, že ho skrýva? „Nebudú predsa chcieť vojenský úder,“ uvažuje Jack Devine.
„V týchto dňoch nič nevylučujeme,“ povedal pre denník The Washington Post vysokopostavený člen Bushovej administratívy. „Hranice sú priepustné. Má na to prostriedky.“ Všade by ho však čakali veľké problémy.
Utiecť do susedného Pakistanu nie je ťažké, ale podľa Devina to bin Ládin neurobí. „Nemyslím si, že on je niekto, kto by sa prezliekol za malého šedivého deda,“ hovorí Devine. „Bin Ládin potrebuje ľudí, s ktorými môže cestovať. A musel by mať aj ľudí, ktorí by ho na konci cesty čakali.“
V severnom Pakistane je hrdinom, v Pešavári by ho zrejme islamskí fanatici chránili. Okamžite by sa však o tom dozvedela pakistanská tajná služba, a tam sa určite nájde niekto, kto by ho Američanom udal.
V Čečensku by bin Ládin nemal problém nájsť verných priateľov a ochrancov. Podľa ruskej vlády domácich islamských rebelov financuje. Vedie tam však nebezpečná cesta a ešte nebezpečnejšie je skrývať sa tam - Čečensko je plné ruských vojakov.
Vylúčiť sa nedá ani to, že je už v Somálsku. „Má tam ľudí, ktorí by sa o neho postarali,“ povedal bývalý dôstojník CIA, ktorý v roku 1993 slúžil v Somálsku.
Podľa ďalšieho vládneho experta na Somálsko by bolo pre Američanov výhodné, keby sa bin Ládin rozhodol utiecť práve do Somálska. „Nebolo by to tam pre neho veľmi bezpečné,“ hovorí. Somálska vláda ho totiž nenávidí a niekto by ho celkom určite udal. „Mohli by sme zaplatiť ľuďom, ktorí by nám ho vydali.“ (miš)