Odvody budú zamestnávatelia za svojich zamestnancov posielať ďalej Sociálnej poisťovni, ktorá ich bude potom posielať na účty ľudí v dôchodkových správcovských spoločnostiach. Účty bude fyzicky spravovať depozitár - banka, ktorá nemôže byť so správcovskou spoločnosťou majetkovo previazaná. Zabráni sa tak prípadnej defraudácii úspor.
S virtuálnymi peniazmi bude podnikať správca tak, že ich rozdelí na žiadosť majiteľa účtu do jedného z troch penzijných fondov, ktoré bude spravovať. Fondy sa budú líšiť zložením portfólií. K nasporenej sume peňazí budú okrem ďalších mesačných odvodov pribúdať aj výnosy z aktuálnych investícií, takže hodnota dôchodkových úspor bude rásť exponenciálne.
Zákon penzijným fondom okrem iného prikazuje, akú časť ich portfólia budú musieť tvoriť domáce cenné papiere vo vzťahu k zahraničným. Podľa schváleného pozmeňovacieho návrhu budú musieť domáce cenné papiere tvoriť najmenej 40 percent toho, čo budú tvoriť zahraničné cenné papiere. Okrem toho budú môcť fondy investovať aj do iných aktív, napríklad do bankových úložiek.
Po tom, čo si sporiteľ našetrí na účte dosť peňazí na to, aby mu stačili na dôchodok najmenej vo výške 1,2-násobku životného minima (spolu s dôchodkom z priebežného piliera), bude môcť odísť do penzie. Zákonom diktovaný dôchodkový vek tak zanikne. Peniaze z priebežného piliera sporiteľ prevedie na životnú poisťovňu, kde si za tieto peniaze kúpi doživotné vyplácanie dôchodku. Od tohto momentu už prestanú byť peniaze majetkom sporiteľa a nebude sa na ne vzťahovať dedičské právo.
Správcovia fondov budú musieť získať licencie od štátu už budúci rok, v jeho závere budú lákať sporiteľov masívnymi reklamnými kampaňmi. Licenciu by mali získať len finančne stabilné firmy, ktoré budú mať podpísané zmluvy s depozitármi, čiže s bankami. (tv)