BRATISLAVA - Od roku 2005 si budú môcť všetci pracujúci občania začať šetriť na dôchodky na vlastných účtoch v súkromných dôchodkových správcovských spoločnostiach. Parlament včera schválil zákon o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý zavedie druhý, kapitalizačný pilier v zreformovanom penzijnom systéme.
Počas budúceho roka si každý pracujúci bude môcť v reklamnej kampani licencovaných správcovských spoločností vybrať, kam bude od roku 2005 investovať svoje dôchodkové úspory. Mesačne by do kapitalizačného piliera malo prúdiť 9 percent z hrubej mzdy. O toľko percent sa zároveň znížia odvody do priebežného systému.
Centrálny výber dôchodkových úspor bude zabezpečovať síce ďalej štátna Sociálna poisťovňa, tá však peniaze ihneď pošle do správcovskej spoločnosti, ktorú si sporiteľ predtým vyberie. Investované peniaze budú jeho majetkom a budú predmetom dedenia v plnej výške aj s nahromadenými kapitálovými výnosmi.
Poslanci včera schválili pozmeňovací návrh, ktorý hovorí, že sa bude dať dediť aktuálny zostatok dôchodkového účtu zomretého. Pôvodný vládny návrh túto sumu očisťoval od vdovských, vdoveckých či sirotských dôchodkov. Dediť po sporiteľovi nebude zákonite jeho najbližší príbuzný, ale aj ten, koho si sporiteľ počas života vyberie za svojho dediča.
Vstup do systému bude podľa ministra práce Ľudovíta Kaníka povinný len pre tých, ktorí pred 1. januárom 2005 neboli dôchodkovo poistení v Sociálnej poisťovni, teda hlavne pre dnešných študentov. „Tí, ktorí boli poistení v Sociálnej poisťovni, sa budú môcť dobrovoľne rozhodnúť, či vstúpia do nového piliera, alebo zostanú naďalej v priebežnom systéme," povedal včera Kaník pred poslancami.
Úspory ľudí budú dôchodkové správcovské spoločnosti investovať v troch penzijných fondoch, ktoré budú spravovať. K týmto úsporám pritom každoročne pripočítajú aj výnosy získané pri investovaní peňazí na finančných trhoch. Konečný nárok na dôchodok z tohto systému by mal byť podľa odhadov vyšší ako dávka priznávaná podľa priebežného systému.
Minister Kaník po zasdaní parlamnetu vyhlásil, že vďaka schválenému zákonu o dôchodkovom sporení bude mať Slovensko najsilnejší kapitalizačný pilier v Európe a vytvoria sa predpoklady na najrýchlejší rast dôchodkov v rámci transformujúcich sa krajín. Napriek svojmu nesúhlasu s niektorými prijatými čiastkovými zmenami považuje minister schválený zákon za dobrý. Predpokladá, že v budúcom roku sa začne s budovaním inštitúcií a systémom druhého dôchodkového piliera. Od roku 2005 podľa neho „ľudia začnú vidieť prírastky na svojich osobných účtoch".
Pracujúci človek bude 9 % z platu odvádzať do priebežného a 9 % z platu do kapitalizačného piliera. Peniaze do každého z pilierov vyzbiera a prerozdelí Sociálna poisťovňa.V kapitalizačnom pilieri dostane peniaze súkromná správcovská spoločnosť, ktorá ich investuje v jednom zo svojich troch penzijných fondoch na finančných trhoch. Peniaze bude strážiť depozitár - banka, ktorá nebude so správcom majetkovo prepojená.Po tom, čo nárok na dôchodok z obidvoch pilierov dosiahne najmenej 1,2-násobok životného minima, bude môcť pracujúci odísť do dôchodku. Peniaze zo sporivého piliera pritom použije na nákup doživotne vyplácaného starobného dôchodku v životnej poisťovni.V priebežnom pilieri Sociálna poisťovňa peniaze ihneď prerozdelí súčasným dôchodcom a prispievateľovi zapíše vznikajúci nárok na dôchodok v ďalekej budúcnosti.