BRATISLAVA - Nelegálne sa u nás zamestnáva najmä v stavebníctve, maloobchode, reštauráciách a hoteloch a v oblasti cestovného ruchu. Vyplýva to zo štúdie Nelegálna práca v podmienkach slovenskej spoločnosti, ktorú včera zverejnila Nadácia Friedricha Eberta.
Na otázku, ako vyzerá typický nelegálny zamestnanec, odpovedalo takmer 200 pracovníkov zo slovenských živnostenských úradov, úradov práce, okresných a daňových úradov. Z odpovedí vyplynulo, že je to nezamestnaný s nižšou kvalifikáciou vo veku 25 až 35 rokov, ktorý prijal nelegálnu prácu najmä preto, lebo má ťažkosti s prežitím, či potrebuje splatiť dlhy.
Nelegálnych zamestnancov využívajú podľa respondentov najmä živnostníci a malí podnikatelia. Ich hlavnou motiváciou je snaha vyhnúť sa vysokým odvodom za zamestnancov. Na budúci rok sa aj preto odvody znížia o tri percentá. Podľa hovorcu ministerstva práce Martina Danka to síce nie je ideálne, ale trend znižovania odvodov bude pokračovať. „Je to iba začiatok, veríme, že odvody sa budú znižovať ďalej, ale nedá sa to urobiť radikálnym rezom."
Minister Kaník hovorí, že s čiernou prácou možno bojovať sankciami alebo motiváciou ľudí, aby pre nich čierna práca nebola atraktívna. „V druhej časti sme urobili veľa. Myslím si, že klesne ochota ľudí prijímať čiernu prácu," tvrdí Kaník. Podľa neho je takou motiváciou nový systém rodinných prídavkov, ktoré sa budú zamestnaným rodičom čiastočne poskytovať ako daňový bonus. Ďalšou motiváciou má byť nový systém sociálnych dávok a podpory v nezamestnanosti, kde viac dostanú tí, ktorí sa budú snažiť zamestnať, prijmú prácu pre obec alebo mimovládne organizácie, alebo sa budú vzdelávať.
„Motiváciou bude aj nový systém dôchodkového sporenia - stav osobného dôchodkového účtu sa bude vyvíjať podľa toho, akú má človek riadnu legálnu prácu, nie akú má čiernu prácu." Podľa zákona o dôchodkovom sporení, ktorý včera schválili poslanci, bude totiž peniaze na osobné dôchodkové účty odvádzať za zamestnancov iba zamestnávateľ. Nezamestnaným sa teda stav na účte nebude zvyšovať.
Ministerstvo v budúcom roku pripraví aj opatrenia na kontrolu čiernej práce. Uvažuje sa napríklad o zavedení preukazu sociálneho poistenia, ktorý funguje v Nemecku. Kto je nezamestnaný má kartu uloženú na úrade práce, kto sa zamestná, odovzdá kartu zamestnávateľovi. Ľahko sa tak dá skontrolovať, kto je nezamestnaný. Od budúceho roka budú mať navyše právomoc kontrolovať a ukladať pokuty zamestnancom a zamestnávateľom nielen inšpektoráty práce, ale aj nové úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. (haj)
Prečo podnikatelia zamestnávajú nelegálne:
1. vysoké odvody 91 %
2. vysoká ponuka pracovnej sily na čierno 58,4 %
3. vysoké mzdové náklady vo vzťahu k produktivite 39,8 %
4. administratívne obmedzenia, ťarcha právnych predpisov 35,5 %
5. nízka úroveň kvalifikovanej pracovnej sily 7,8 %
6. silná konkurencia 5,4 %
(súčet je viac ako 100, pretože bolo možné uviesť tri odpovede)