BRATISLAVA - Ak by Smer splnil svoje plány podľa dokumentu, ktorý prijal na víkendom sneme, bolo by to „druhé zalomenie" reformného procesu a návrat pred rok 1998. Dokonca niečo na spôsob postupu Vladimíra Mečiara z roku 1994, myslí si politológ Ľuboš Kubín.
Domnieva sa, že Smeru by po víťazstve vo voľbách zostali na spoluprácu len strany súčasnej opozície. Kubín vidí dokument Smeru aj ako hrozbu pre vzťahy so zahraničím, lebo odmieta plniť medzinárodný záväzok, keď uvažuje o predĺžení lehoty na odstavenie dvoch blokov jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
Smer chce napríklad zmeniť zákon o tzv. rovnej dani pre fyzické osoby a zaviesť progresivitu zdaňovania, chce meniť aj sadzby DPH. Rovná daň (i sadzba DPH) bude od januára 19 percent, s čím Smer nesúhlasí.
Analytik VÚB Vladimír Zlacký povedal, že vláda si vytvorila presadením daňovej reformy dobrú povesť a novými zásahmi by sa narobili len škody. Princíp progresívneho zdaňovania podľa neho trestá úspešných a tvrdo pracujúcich ľudí. O jednotnej sadzbe DPH poznamenal, že v jednoduchosti je krása. Podľa Zlackého ide o administratívne menej náročný systém a je aj ekonomicky efektívny.
(sp)