Akcie v eurách : zisk 7 percent
Peňažné a dlhopisové fondy : 4 percentá
Rozhodli ste sa tento rok správne?
Oslovili sme odborníkov, aby sa pokúsili zrekapitulovať tento rok a vyhodnotiť, kam sa najviac oplatilo investovať.
RÓBERT VITKOVSKÝ, produktový manažér, AFS nezávislý finančný poradca
„Po 'neúrodných' rokoch opäť zabrali akciové fondy napriek tomu, že prvý štvrťrok 2003 tomu nenasvedčoval. Fondy, ktoré investovali do dolárových akcií, dosahujú výkonnosť 15 až 30 percent za rok, v eurách to je v priemere 7 percent za rok.
Po prepočítaní na slovenskú korunu výkonnosť, najmä do dolárových aktív, výrazne stráca - z dôvodu oslabovania amerického dolára. Stále je však lepšia v porovnaní s bankovými úložkami.
Výnimočný rok 2002 (výnos až k 13 percentám za rok) nepotvrdili u nás stále najpredávanejšie a najpopulárnejšie peňažné a dlhopisové fondy. Ročná výkonnosť korunových sa pohybuje okolo 4 percent, čo je približne na úrovni bankových vkladov."
RÓBERT PREGA, analytik, Tatra banka
„Najúspešnejšou stratégiou pre investície bolo ich umiestnenie do technologických akciových indexov, ako sú napríklad americký Nasdaq a nemecký Nemax, respektíve do podielových fondov orientujúcich sa na investície do týchto segmentov. Tieto indexy zaznamenali od začiatku roka nárast o viac ako 40, respektíve 50 percent.
Silný rast akciových indexov v tomto roku však nasledoval po predchádzajúcich troch rokoch ich poklesu. Takže investícia do akcií na začiatku tohto roka bola mimoriadne dobrým rozhodnutím. Avšak tí, čo investovali do tých istých akciových indexov začiatkom roku 2000 (krátko pred prasknutím bubliny na akciových trhoch), sú ešte stále v teritóriu hlbokých strát.
Aj keď vývoj akciových indexov za posledných päť rokov bol svojou volatilitou naozaj mimoriadny, tak či tak, tento vývoj poukazuje na riziká investícii do akcií. Pri investíciách do akcií je potrebné pozerať sa na túto investíciu ako dlhodobú s horizontom minimálne 3 až 5 rokov. Priemerný dlhodobý výnos investícii do akcií by sa mal pohybovať v pásme 6 až 10 percent ročne.
Z hľadiska domáceho investora sa však musí zohľadniť aj vývoj devízových kurzov, keď kurz koruny voči doláru od začiatku roka posilnil o 15 percent."
KARIN GOSTARIAN, členka predstavenstva, Asset Management Slovenská sporiteľňa
„Najzaujímavejšou investíciou z pohľadu ročného rastu boli svetové akciové trhy. Príkladom je ročné zhodnotenie (k 11. decembru. 2003) niektorých najznámejších akciových indexov, ako napríklad index vývoja cien najvýznamnejších 500 amerických spoločností S&P 500: 21,75 percenta, index technologických akcií Nasdaq 45,44 percenta alebo index zohľadňujúci vývoj cien akcií najkvalitnejších spoločností, tzv. blue chips, Dow Jones Industrial Average: 19,98 percenta.
Táto výkonnosť však bola pre slovenských investorov kalkujúcich výkonnosť v korunách negatívne ovplyvnená kolísaním kurzu voči euru v priebehu roka a zároveň vývojom devízového kurzu dolára voči euru. Na ročnej báze sa dolár oslabil k 11. decembru 2003 voči euru o 20,59 percenta. Investovanie v cudzích menách tak malo v korunovom vyjadrení za následok nižšiu výkonnosť.
Zaujímavými boli v porovnaní s bežnými bankovými vkladovými produktmi investície do korunových a dlhopisových fondov, a to hlavne v prvej polovici roka. V druhej polovici roka úrokové sadzby na Slovensku rástli z dôvodu ekonomického a politického vývoja v Maďarsku a Poľsku, čo negatívne ovplyvnilo výkonnosť týchto fondov. V novembri sa na ročnej výkonnosti prejavil efekt minuloročného zníženia úrokových sadzieb NBS o 1,5 percentuálneho bodu, po ktorom podielové fondy v minulom roku rapídne zvýšili svojú výkonnosť, čím sa vyčerpal potenciál zvyšovania výkonnosti v roku 2003."
2004 Akcie : dolárové, európske aj ázijské. Zisky zrejme nedosiahnu úroveň z roka 2003, no prevýšia infláciu na Slovensku. Pozor: zhodnotenie nie je zaručené, investícia do akcií je dlhodobá záležitosť, hodnota investície môže dočasne poklesnúť. To sa nedá nikdy vylúčiť.
Zmiešané podielové fondy : kompromis medzi rizikom a istotou.
Peňažné a dlhopisové fondy : mali by zarobiť viac ako bežné termínované vklady v banke, ale zrejme to nebude viac než sa predpokladá inflácia.
A čo radia odborníci na budúci rok? Spýtali sme sa ich, kam by investovali, aby v roku 2004 čo najviac zhodnotili svojich 100-tisíc korún, pričom môže ísť o dlhodobú investíciu.
RÓBERT VITKOVSKÝ, produktový manažér, AFS nezávislý finančný poradca
„Investície do korunových aktív sú naďalej veľmi zaujímavou investičnou príležitosťou. Z očakávaného znižovania úrokových sadzieb budú profitovať najmä korunové dlhopisové fondy. Slovenská koruna je stále zaujímavá aj pre zahraničných investorov (aj keď väčšinou špekulatívnych), profituje z rozdielu pri porovnaní so zhodnotením eura aj dolára.
Investície do akciových fondov považujem naďalej za veľmi výnosné. Je to však investícia vhodná pre investorov, ktorí poznajú riziká, s ktorými sa takáto investícia spája. Navyše je to investícia prinášajúca zisk z dlhodobého hľadiska.
Z hľadiska zhodnotenia je naďalej zaujímavé aj stavebné sporenie a investičné životné poistenie. Ide už o účelové produkty, ktoré nie sú vhodné pre krátkodobých investorov."
RÓBERT PREGA, analytik, Tatra banka
„Aj v budúcom roku počítame prevládajúcim trendom posilňovania kurzu koruny, čo logicky zvýhodňuje investície do korunových aktív. Nevýhodou tejto stratégie je však reálna absencia slovenských akciových titulov.
Skutočnou možnosť preto zostávajú investície do peňažných alebo dlhopisových fondov. Miera rizika je v prípade týchto fondov výrazne nižšia ako pri akciových fondoch, spolu s rizikom však klesá aj očakávaný výnos. Investícia do takýchto fondov by mala priniesť vyšší výnos ako bežný termínovaný vklad. Na druhej strane aj pri očakávanom priaznivom makroekonomickom vývoji v budúcom roku výnosnosť peňažných a dlhopisových fondov nedosiahne výšku očakávanej inflácie (7,5 percenta).
Pravda je aj to, že porovnávať mieru zhodnotenia úspor s celkovou infláciou nie je v súčasnosti vhodné a lepším indikátorom v tomto smere je jadrová inflácia, ktorá by sa mala v tomto aj budúcom roku pohybovať okolo úrovne troch percent.
Reálne vyšší výnos môže opätovne priniesť iba investícia do svetových akcií. V súčasnosti sú vyhliadky na vývoj akciových indexov v budúcom roku v zásade priaznivé, aj keď sa nedá počítať s takým dynamickým rastom ako v tomto roku. A ešte raz treba zopakovať, že investícia do akcií nie je vo všeobecnosti vhodná pre tých, ktorí si nedokážu predstaviť, že objem ich investície by mohol byť na konci roka nižší ako na jeho začiatku."
KARIN GOSTARIAN, členka predstavenstva, Asset Management Slovenská sporiteľňa
„Rok by mal byť zaujímavý z pohľadu investovania do akcií. Makroekonomické ukazovatele americkej ekonomiky naznačujú, že s veľkou pravdepodobnosťou možno očakávať oživenie americkej ekonomiky. Aj keď deficit štátneho rozpočtu je vysoký a oživenie sa ešte jednoznačne neprejavilo na trhu práce, americká ekonomika rastie najvyššie za posledných dvadsať rokov, podniky vykazujú vyššie ako očakávané zisky a investície podnikov sa zvyšujú.
Tieto známky oživenia vsúvislosti s prepojenosťou ekonomík pociťuje aj Európa a z dôvodu hospodárskeho rastu v krajín juhovýchodnej Ázie oživenie nastáva aj v Japonsku. Akciové indexy zaznamenali za posledný rok rast, ale stále sú na niekoľkoročných minimách. Preto by sa budúci rok malo investorom s dlhodobým investičným horizontom oplatiť investovať do podielových fondov, ktoré investujú na akciových trhoch.
Tí investori, ktorým sa zdá toto investovanie stále veľmi rizikové, sa môžu rozhodnúť pre zmiešané podielové fondy, kde je kolísavosť akciových trhov kompenzovaná dlhopisovou zložkou. Investori by mali zvážiť aj rozloženie svojich prostriedkov v rámci jednotlivých svetových mien, pretože tie teraz zaznamenali vysoké výkyvy.
Zmiešané fondy ponúkajú možnosť voľby optimálnej kombinácie investícií nielen v rámci jednotlivých geografických regiónov sveta a hospodárskych sektorov, ale aj možnosť investovania v slovenskej korune v kombinácii s ostatnými svetovými menami."