WASHINGTON - Americká spoločnosť Advanced Cell Technology Inc., ktorá v novembri 2002 po prvýkrát naklonovala ľudské embryo na lekárske účely, včera oznámila, že svoj experiment úspešne zopakovala. Vedci opäť použili metódu nazvanú partenogenéza či „panenské počatie". Ide o vývoj vajíčok bez pridania genetického materiálu z buniek spermie až do štádia dospelých jedincov.
Spoločnosť tvrdí, že pokus nepredstavuje vedecký prielom. Je vraj len súčasťou úsilia o vytvorenie ľudskej zárodočnej kmeňovej bunky na lekárske účely.
Vedci dospeli do štádia 16-bunkového embrya - v roku 2001 bolo iba šesťbunkové. Podarilo sa im z piatich ľudských vajíčok vytvoriť blastocysty - embryá v pokročilejšom štádiu tvorené asi stovkou buniek, ktoré možno využiť ako kmeňové.Môžu sa stať predlohou pre akýkoľvek druh buniek alebo tkanív.
Dúfajú, že klonovanie raz umožní umelými tkanivovými transplantátmi liečiť srdcové ochorenie alebo cukrovku. Tkanivo z kmeňových buniek podľa vedcov organizmus pacientov ľahko prijme, pretože nový substrát a prijímajúce okolie obsahujú DNA iba jednej osoby.
Oponenti varujú, že umelá tvorba zárodočných kmeňových neodvratne smeruje k umelému vývoju ľudskej bytosti. Americké zákony zakazujú užívanie daňových prostriedkov na výskum klonovania ľudí. Súkromné spoločnosti, akou je i ACT, však tieto metódy môžu rozvíjať bez obmedzenia.