BRATISLAVA - Vládna koalícia síce už formálne nemá väčšinu, napriek tomu včera 76 poslancov odhlasovalo dôchodkovú reformu. Je to jeden z najdôležitejších zákonov v histórii samostatného Slovenska. Poslanci opozície rokovanie parlamentu bojkotovali, a tak mali osud zákona v rukách nezávislí poslanci, ktorí hlasovali spolu s koaličnými.
„Verím, že dôchodkové sporenie výrazne pomôže zvýšiť životnú úroveň dôchodcov," povedal po hlasovaní predkladateľ návrhu zákona, minister práce Ľudovít Kaník.
Význam zákona si uvedomovali aj poslanci, ktorí odišli z poslaneckých klubov vládnej koalície. Politológ Miroslav Kusý to vníma tak, že „keď ide o existenčné otázky, dokážu nájsť spoločnú reč. Ak by to tak nebolo, znamenalo by to koniec".
Včerajšie hlasovanie parlamentu umožní ľuďom od roku 2005 sporiť si na vlastné dôchodky na účtoch v súkromných dôchodkových správcovských spoločnostiach. Tie budú peniaze investovať cez svoje penzijné fondy na finančných trhoch.
Do sporivého, kapitalizačného piliera pôjde každý mesiac deväť percent z hrubej mzdy zamestnancov. Práve o toľko sa znížia ich odvody do priebežného dôchodkového piliera.
Penzijné úspory ľudí budú ich majetkom, takže sa na ne bude vzťahovať dedičské právo. V budúcnosti okrem toho zanikne dôchodkový vek, do penzie totiž budú môcť ľudia odchádzať podľa toho, koľko si na svojich účtoch dokázali počas produktívneho života našetriť.
Podľa ministra práce Ľudovíta Kaníka bude prechod nového systému povinný len pre tých, ktorí začnú pracovať po spustení reformy.
Dôchodky za zvýšia od februára o 4 percentá
Včera prijatým zákonom sa zároveň upravil spôsob, akým sa na budúci rok budú valorizovať dôchodky. Tie sa podľa zákona od 1. februára zvýšia o štyri percentá, k „dorovnaniu" na predpokladaných osem percent príde v decembri.
Podľa nedávno prijatého zákona o sociálnom poistení sa dôchodky mali valorizovať až 1. júla, vládna koalícia však usúdila, že zvýšenie rozloží do dvoch termínov. Podľa Edit Bauer z SMK rozhodla sa tak pre to, „aby sa čiastočne kompenzovali zvýšené životné náklady (dôchodcov) začiatkom roka", keď vzrastú ceny energií i niektorých tovarov.
Za zvýšenie dôchodkov hlasovala aj opozícia, zákon o starobnom dôchodkovom sporení ako celok však odmietla podporiť. Vojtech Tkáč z ĽÚ spojenie hlasovaní pokladá za „absolútny vulgarizmus z hľadiska etiky návrhu". Kapitalizačný pilier podľa neho treba budovať, ale „oveľa rozumnejšie", ako to ministerstvo práce a sociálnych vecí urobilo. (joč)