u zákonu o financovaní škôl, ktoré by mali prostriedky dostávať podľa počtu žiakov. Presne neustanovuje výšku normatívov, ale koeficienty ich vypočítavania. Konkrétnu sumu, ktorú zriaďovatelia škôl dostanú, sa mestá a obce dozvedia najneskôr do konca januára budúceho roka. Ako vysvetlila pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva školstva Michaela Dobošová, do 15. januára 2004 musí mať rezort skompletizované údaje o konkrétnych počtoch žiakov.
Nové financovanie obsahuje prevádzkový a mzdový normatív. Prevádzkový obsahuje normatív na teplo, na prevádzku okrem tepla a na vzdelávací proces. V súvislosti s normatívom na teplo sú školy rozdelené do troch kategórií - školy, kde sa kúri šesť, sedem alebo osem mesiacov. Tri kategórie škôl budú platiť aj pri určovaní normatívu na prevádzku okrem tepla. Prvú tvoria základné školy (ZŠ) s 1. až 9. ročníkom, gymnáziá, športové gymnáziá, stredné odborné školy, stredné odborné školy umeleckého zamerania, konzervatóriá, stredné odborné učilištia a strediská praktického vyučovania. Do druhej kategórie, čiže medzi školy so zvýšenou prevádzkovou náročnosťou, sú zaradené málotriedne ZŠ a ZŠ s 1. až 4. ročníkom bez spojenia v triede. Tretiu kategóriu tvoria školy s vysokou prevádzkovou náročnosťou, teda špeciálne ZŠ a špeciálne stredné školy (SŠ). Mzdové normatívy sa budú určovať podľa druhu a typu školy, pričom nariadenie počíta s 12 kategóriami.
Nariadenie určuje aj okruh špecifík, napríklad náklady na dopravu žiakov. K špecifikám patria aj náklady na mzdy a odvody do poistných fondov rómskych asistentov a učiteľov nultých ročníkov a príspevky zriaďovateľom na vzdelávanie žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Novým prvkom pri financovaní je normatívny spôsob prideľovania kapitálových výdavkov podľa počtu žiakov na rekonštrukciu školských objektov a modernizáciu vybavenia.
Novinkou sú aj vzdelávacie poukazy na mimoškolské aktivity. Poukaz v hodnote 1 000 korún dostane každý žiak na začiatku školského roka. Vyberie si na aký krúžok pôjde, pričom ZŠ, SŠ a školské zariadenia musia poskytnúť rozsah aktivity najmenej 80 hodín v školskom roku.
Výška normatívov zatiaľ nie je známa, ale podľa predbežných odhadov by mal normatív v plne organizovanej základnej škole predstavovať 25 tisíc korún na žiaka. Asi 30 až 35 tisíc korún na žiaka by mali dostať málotriedky. Gymnáziám vychádza 28 tisíc korún na žiaka a stredným odborným školám 35 tisíc korún.
xd;ve;zd