Oznámenie prichádza deň predtým, ako má v Paríži o možnosti odpisu aspoň časti irackého dlhu začať rokovať zvláštny veľvyslanec amerického prezidenta, bývalý minister zahraničia James Baker. Ten sa do Európy vydal včera.
Francúzsko bolo a je najrozhodnejším kritikom irackej vojny.
Baker, vybavený dôverou prezidenta Georgea Busha, má v pláne aj stretnutie s najvyššími predstaviteľmi Nemecka, Talianska, Ruska a Británie. Bude sa snažiť získať úľavu z irackého dlhu, ktorý sa pohybuje okolo 120 miliárd dolárov. Podľa správ tlače dlhuje Irak Francúzsku asi tri miliardy dolárov.
Minulý týždeň hovorca francúzskeho ministerstva zahraničia povedal, že Francúzsko vždy rokovalo o uľahčení dlhov „len so štátmi". To by znamenalo, že rokovanie o irackom dlhu by muselo počkať až na vytvorenie zvrchovanej irackej vlády.
Francúzsko nalieha na jeho urýchlené zostavenie a znovu to potvrdilo po sobotňajšom dolapení bývalého irackého prezidenta Saddáma Husajna.
Z prvých kontraktov na obnovu USA nedávno Francúzsko a ďalší odporcovia ich vojnového ťaženia v Iraku vylúčili. I preto Francúzsko nalieha na rýchle vytvorenie irackej vlády, s ktorou by sa, ako zrejme dúfa, mohlo dohodnúť ľahšie.
Saddámovo dolapenie francúzski predstavitelia jednomyselne privítali. Francúzske médiá v komentároch píšu o obavách. Paríž sa bojí, že americký úspech so Saddámom len povzbudí tendenciu Georgea Busha postupovať v medzinárodných záležitostiach bez ohľadu na ostatných. (čtk)